Döntetlen után az alelnök támogató szavazatával ment át az amerikai szenátuson az inflációcsökkentési törvény. Joe Biden győzelmeként is értékelhető a szavazás, segíthet megőrizni a demokraták Kongresszus feletti ellenőrzését.
Kétnapos, maratoni vitákkal és a csomag kisiklatására tett republikánus erőfeszítésekkel tarkított ülésszakot követően az Egyesült Államok Szenátusa 51-50 arányban fogadta el az Inflációcsökkentési Törvény (Inflation Reduction Act) néven ismert jogszabályt – írja a Portfolio. A törvénycsomag sorsát ráadásul Kamala Harris alelnök támogató voksa döntötte el, miután ellene és mellette is 50-50 szenátor szavazott.
A lap emlékeztet arra is, hogy a javaslat elfogadása Joe Biden elnök jelentős győzelmét jelenti, és a demokraták reményei szerint elősegíti, hogy
a novemberi félidős törvényhozási választásokon megőrizzék a kongresszus feletti ellenőrzésüket.
A 430 milliárd dolláros törvényjavaslat az éghajlatváltozás elleni küzdelemre, a gyógyszerárak csökkentésére és egyes társasági adók emelésére irányul. A vita alatt, az utolsó pillanatban is módosult a jogszabály tartalma, kikerült belőle például az inzulinkészítményekre vonatkozó teljes ársapka, amit egyébként a szenátus demokrata eljárási felügyelője, Elizabeth MacDonough is kifogásolt.
Miért utálták a republikánusok?
A törvényjavaslat vitája előtt a republikánusok teljes ellenállást hirdettek, mondván, hogy minden erejükkel az elfogadása ellen lépnek fel, ennek volt része a részletes szavazási eljárás – írja az MTI. Bill Haggerty, Tennessee állam szenátora egy sajtónyilatkozatban kifejtette, hogy szerinte a törvénycsomag nem csökkenti érdemben az inflációt, az üzemanyagok ára ezt követően is magas marad. A jogszabály csak egy üzenet, de nem jelent cselekvést, pedig az amerikai versenyképességet kellene javítania, és az áremelkedést kezelnie – mutatott rá.
Joe Manchin demokrata párti szenátor, a jogszabály egyik kidolgozója szerint „jó és kiegyensúlyozott” a csomag. Ronna McDaniel, a Republikánus Nemzeti Bizottság elnöke, úgy vélekedett, hogy a
„demokraták a novemberi választásokon meg fogják fizetni az árát annak, hogy gazdasági recesszió idején adóemelést hoztak a családokra”.
A törvénycsomag bevételnövelő elemei a tervek szerint 739 milliárd dollár bevételt termelnek az Egyesült Államok költségvetésének, ezért nevezik adóügyi törvénynek is. Elemei között szerepel a 15 százalékos minimális társasági adó bevezetése, a felírásköteles gyógyszerek árazási reformja, aminek része, hogy az állami egészségügyi szolgáltató ártárgyalásra kötelezheti a nagy gyógyszergyártó vállalatokat bizonyos készítmények esetében. A költségvetési bevételek növelésének elemi között szerepel az adóbehajtás végrehajtásának hatékonyabbá tétele is.