A magyar kormány 3,8 milliárdot fordít Duna-csatornára, amitől a határ túloldalán a Fertő tó ausztriai részének megmentését remélik. A projekt kiemelt beruházásnak számít, a csatornakivitelezésre kiírt közbeszerzést Mészáros Lőrinc egyik cége nyerte.
Közös szándéknyilatkozatban egyezett meg a napokban Szíjjártó Péter külügyminiszter és Hans Peter Doskozil, Burgenland tartományfőnöke arról, hogy az eddiginél szorosabban fognak együttműködni az osztrák-magyar határon átívelő közös projektekben. A G7 cikke szerint a Fertő tó ügye lehetett a megbeszélés apropója.
Kiemelt vízügyi beruházásként kezelik
Az osztrák oldalon a tó nagy turisztikai vonzerővel bír, így a környezeti károk mellett az osztrák Burgenland tartomány – a tó jelenlegi rendkívül alacsony vízállása miatt – gazdasági szempontból is veszélybe került. Ezt lenne hivatott megoldani a Mosoni-Dunától Jánossomorja területén keresztül megépülő csatorna terve. Ahogy a lap írja, ez a magyar oldalon öntözővizet biztosítana a mezőgazdasági termelőknek, emellett szükség esetén a tó vízszintjét is meg lehetne a csatorna által emelni.
Magyar részről nem kommunikáltak a találkozó konkrétumairól. Ezzel szemben az osztrák sajtó a budapesti látogatás után arról számolt be, hogy Hans Peter Doskozil burgenlandi tartományfőnök a Fertő tó kiszáradás közeli állapotának megoldását várja az egyeztetéstől. Ezt támasztaná alá az is, hogy a tartomány pár héttel ezelőtt 6,5 millió eurós (2,6 milliárd forintos) kezdőtőkével céget alapított Seemanagement GmbH néven, amit a tó körül kialakult vészhelyzet rendezése miatt hoztak létre. A tó medrét kotorni fogják, a felgyülemlett iszapot elszállítják, hosszú távon azonban valahogy pótolni kell a vízhiányt.
Most úgy tűnik, valós alternatívát csak a megépülő Duna-csatorna jelentene, így az osztrákok is beszállnának a finanszírozásba.
A pénzbeli hozzájárulás mértékéről egyelőre nincs hír.
Az agrárminiszter sem lelkesedik az ötletért
A Mosoni-Duna osztrák határig történő elvezetéséről korábban már az Átlátszó is írt, a csatornakivitelezést 3,8 milliárd forintos ajánlattal Mészáros Lőrinc nyerte. A lap hozzátette, hogy a leggazdagabb magyar duplán profitálhat a beruházásból, mivel egy másik cégének Jánossomorja környékén vannak földjei.
A Fertő tó helyzetét a sokat vitatott turisztikai 23 milliárdos állami luxusberuházás is színesíti.
A tervek szerint a tó partjára többek között szállodát, kikötőt, ökocentrumot és strandot is építettek volna, azonban pénz hiányában a megvalósítás egyelőre parkolópályára került. A helyiek az Átlátszó szerint egyébként üdvözölnék a fejlesztést, de a beharangozott átépítést tájidegennek érzik.
Hiába számít a Duna-csatorna a magyar kormány kiemelt vízügyi beruházásának, a döntéshozók közül sem lelkesedik mindenki az ötletért. A környezetvédők aktív tiltakozása mellett tavaly Nagy István agrárminiszter Facebookon keresztül annyit fűzött a készülő projekthez, hogy
Nem hangzik jól mindez. Kivizsgáltatom.“
A tó jelenlegi állapotán az egész Európát sújtó brutális szárazság sem segít, de a Fertő tó körüli probléma nem csupán ebből ered. Burgenland kormányzója nemrég a felesleges vízpazarlást nehezményezte, állítása szerint a tó környéken a vizet a kukoricaföldekre öntözik, míg a Fertő tó lényegében a kiszáradás közelébe sodródott. Az osztrák agrártárca szerint viszont a kukoricának kell a víz, máskülönben búcsút mondhatnak a jó termésnek.
A Külügyminisztérium nem reagált a G7 megkeresésére.