Újabb rekordot döntött a budapesti bérleti díjak emelkedése májusban – derül ki a Rentingo.com legfrissebb albérletpiaci elemzéséből. Egy kiadó lakásért átlagosan 172 ezer forintot kértek a múlt hónapban, ami már meghaladja a koronavírus-járvány előtti szintet.
Tovább folytatódott ugyanis májusban a bérleti díjak emelkedése, de míg tavasz elején az árak emelkedő trendjét elsősorban az Ukrajnából érkező menekültek generálták, a múlt hónapban a turizmus erősödése miatt a kínálati oldal folyamatos szűkülése hajtotta felfelé az árakat.
A Rentingo.com közösségi albérletkereső platform tapasztalatai szerint a Budapestre érkező turisták egyre nagyobb száma miatt a belvárosi ingatlanok egy része folyamatosan tér vissza az Airbnb-piacra, és így gyakorlatilag eltűntek a hosszú távú bérleti kínálatból a felújított, jól felszerelt belvárosi lakások.
Áprilishoz képest 3,8 százalékkal, tavaly májushoz képest pedig 19,3 százalékkal nőttek a kínálati bérleti díjak a fővárosban, így tavasz végére az átlagos albérletárak elérték a 172 ezer forintot.
Négyzetméterenként 3500 forint
A még szabad bérlakásokért ugyanakkor egyre nagyobb a verseny a bérlők között, akiknek átlagos jövedelme jelentősen nőtt az elmúlt két évben, és ezzel párhuzamosan soha nem látott mértékben nőtt fizetési hajlandóságuk, áprilishoz képest 7,1 százalékkal.
Az immár kétszámjegyű infláció elől menekülő befektetők egy része az ingatlanpiacot veszi célba, számukra fontos lehet, hogy a kereslet a XI. és a XIII. kerületi albérletek iránt a legnagyobb: a Rentingo.com közösségi albérletkereső platformra regisztrált bérlők 25 százaléka elsősorban ezekben a kerületekben keres magának lakhatást.
Az interaktív albérlettérkép, az alberletkalkulator.hu szerint ezeken a részeken általánosnak mondható a négyzetméterenkénti 3400–3500 forintos bérleti díj. Szintén népszerű célpontnak számítanak a VII., a IX. és a XIV. kerületek is, a budapesti albérletkereslet fele gyakorlatilag erre az öt kerületre koncentrálódik.