A szándék egyre inkább megvan döntéshozói oldalról, konkrét elképzelés viszont még mindig nincs arról, hogy véget érjen vagy csak újjászülessen a népszerű adózási forma.
Az idei évet az adózási forma átalakításának kidolgozására kellene fordítani, nem lenne logikus év közben változtatni rajta, ezért a kisadózó vállalkozások tételes adóját, azaz a katát eltörlő vagy újragondoló rendszer indulását jövő januártól támogatná – jelentette ki Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
Megszüntetés vagy újratervezés?
Parragh a Világgazdaságnak úgy fogalmazott, hogy ezt még korai lenne eldönteni, mert „mindkét megoldás mellett és ellen is szólnak érvek”:
- akár abban, „hogy az új szabályozás vajon milyen vállalkozói hozzáállást vált majd ki”,
- vagy mert „a kivezetéssel visszamegyünk a startmezőre, és az adózóknak ismét be kellene lépniük egy adónembe, amire a hajlandóság kérdéses”.
Hozzátette:
„Ha véget is ér a katázás, a helyére lépő adónak azonnal meg kell jelennie, hogy senkit ne érjen kár.”
Parragh azt is kifejtette,
- hogy mindkét verzió azon alapulna, hogy bezáródjanak azok a kiskapuk, amik visszaélésre, rejtett foglalkoztatásra adnak lehetőséget. Az MKIK-elnök elmondása szerint a visszaélők köre az összes nyilvántartott, azaz kb. 430 ezer katás adóalany 20-30 százalékát is elérheti.
- Szerinte már ideje is lenne átértékelni a 2013 óta változatlan adószintet, bár Parragh nem mondott konkrét adóösszeget. Csak az MKIK álláspontját ismertette, miszerint a katát érdemes lenne sarokponthoz kötni, akár az inflációhoz, akár a minimálbérhez.
Ha végül marad a kata, döntéshozói oldalról nyitottak lennének az eddigi 12 millió forintos éves bevételi plafont 18 millióra emelni. Eközben viszont az egy megrendelőhöz normál adózás mellett engedélyezett éves számlázási maximum akár csökkenhet is a jelenlegi 3 millióról – de Parragh ennyire még nem szaladna előre.
Pár korábbi kijelentés
- Varga Mihály pénzügyminiszter május közepén, a Költségvetési Bizottság meghallgatásán pedzegette meg, hogy nemcsak hogy felülvizsgálják, akár meg is szüntethetik a népszerű adónemet.
- Aztán Parragh a Népszava interjújában jelentette ki, hogy „a kamara támogatná a kata megszüntetését és egy új adónem bevezetését”.
- Gulyás Gergely Miniszerelnökséget vezető miniszter a múlt heti Kormányinfón csatlakozott rá a témára, de konkrétumokról ő sem tudott beszélni, csak szándékokról.
- A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) már korábban állást foglalt, ott inkább a kata átalakítását támogatják.