A Tajvani-szoroson hajózott keresztül egy kínai repülőgéphordozó hajó órákkal a Biden-Hszi Csin-Ping megbeszélés előtt.
Egy kínai repülőgéphordozó épp most hajózott át a Tajvani-szoroson, közölte a Reuters hírügynökséggel a tajvani védelmi minisztérium. Név nélkül nyilatkozó tajvani tisztségviselők szerint a kínai Shandong anyahajóról van szó, ami a közigazgatásilag Tajvanhoz tartozó Csinmen-szigetek mellett haladt el, a kínai Hsziamen várossal szemben. Tajvan hadihajókat küldött a szorosba ellenőrzés céljából, de ezt a védelmi tárca nem erősítette meg.
A demokratikus berendezkedésű Tajvan független Kínától, de Peking ezt nem fogadja el és fenntartja igényét a szigetcsoportra.
Miért érdekes most ez a hajó?
Alapvetően azért, mert a világ másik felén épp egy háború dúl, Ukrajna a Nyugat és Oroszország ütközőzónájába került, és úgy tűnik Moszkvának területi igényei is vannak. Peking nem ítélte el Putyin háborúját, de annak elhúzódása nem érdeke a kínaiaknak, másrészt az országok területi integritásának megsértésére nagyon érzékenyek. Miért? Mert Tajvant Kína részének tekintik, és ha Oroszország jogot formálhat Ukrajna egyes részeire, akkor a Nyugat is gondolhatja, hogy ugyanígy járhat el máshol – ez pedig a pekingi aggodalmak szerint Tajvan státuszát is érintheti.
Még egy fontos tényező: az időzítés
Peking csupán annyit közölt, a Shandong rutinszerűen haladt át a szoroson. Tajvan szerint ugyanakkor eddig éjszakánként tartottak ilyen gyakorlatokat a kínaiak, ráadásul a mostani akciót vélhetően szándékosan a Biden-Hszi Csin-ping csúcs elé időzíthették. Az amerikai és a kínai elnök telefonon folytat egymással megbeszélést ma, ahol biztosan szó lesz az orosz-ukrán háborúról is. Washington már korábban közölte, hogy Kína is szankciókkal nézhet szembe, ha támogatja az orosz inváziót.
Kapcsolódó:
A háború 24 órás prémium médiafelület Putyinnak – nagyinterjú a magyar mozgástérről és Ukrajna jövőjéről