Az orosz rubel ára zuhanórepülésben. Az állampolgárok hosszú sorokban várakoznak az ATM-ek előtt, hogy fizetésüket minél hamarabb a készpénznél értékesebb dolgokba fektethessék.
Oroszország múlt heti inváziója a szomszédos Ukrajna ellen minden nyugati állam nemtetszését váltotta ki. Putyin ellen számos olyan pénzügyi szankciót vetettek be az elmúlt egy hétben, melyek meggyengítették az orosz valutát. Anyalapunk, a Forbes amerikai oldala szerint a megoldás a krízisre a bitcoin lehet.
A befektetők a mobil szoftverekkel foglalkozó Micro Strategy cég részvényvásárlásait javasolják.
A bitcoin a 2009-es válság idején született, amikor a túl nagy hatalommal bíró bankok szorítóba kerültek az amerikai ingatlanárak bukása miatt. A katasztrófa elkerülése érdekében a Federal Reserve is digitálisan nyomtatott bankjegyeket kezdett forgalmazni. Ennek segítségével a legnagyobb bankok és biztosítók többségét sikerült megmenteni, viszont a válság felfedett egy hatalmas problémát: a hagyományos valuták lassan értéktelenné válnak.
Nem jó, ha nincs meg a bizalom
A kriptovaluták alapja a matek, a függetlenség és az az alapelv, hogy pénz mennyiségét nem szabadna korlátozni. Ennek ellenére összesen 21 millió bitcoint lehet csak bányászni, mivel a kódban ennyi van beágyazva. Minden egyes digitális érme egy nyilvános adatbázisban van, a blokkláncban; ez a rendszer biztosítja, hogy a benne lévő adatsorokat ne lehessen megmásítani, másolni, vagy kitörölni. A szkeptikusok folyton azzal érvelnek, hogy a bitcoin a semmiből jött létre, ami igaz is, viszont minden egyes bitcoint egy bonyolult, kriptográfiai módszerrel kell bányászni.
Ez a rendszer pedig sokkal precízebb, mint amellyel a kormányzatok a papírpénzt nyomtatják.
Az Orosz Központi Bank is hasonló módszerek alapján dolgozik, mint a többi államvezetés. A rubel értéke a bizalmon alapul. A valuta azonban hatalmasat zuhant kedden, amikor az ijedt polgárok megrohamozták az ATM automatákat. A méyrepülés legmeredekebb pillanata a 30 százaléknyi esés volt, mielőtt a Központi Bank 9,5-ről 20 százalékra emelte a kamatlábat. A helyi rövidtávú kamatlábak emelése azonban tarthatatlan, ez a módszer pedig aláássa a valuta biztosságát, még több rubeleladást elindítva.
Az oroszok számára azonban nem ez az első válság. Az ország már 1998-ban is hasonló pénzügyi problémákkal küzdött, amikor a csecsen háború költségei egyenesen a rubel elértéktelenedéséhez és eladósodáshoz vezettek.
Az amerikai dollár hátterű, eddig stabilnak hitt Tether váltóára rohamosan megemelkedett hétfőn, az 519 százalékos emelkedés a magas számú rubel alapú vásárlókhoz köthető, írta a kriptoanalízissel foglalkozó Arcane Research egyik felmérésében.
Az orosz invázió a rettenetes emberi áldozatok mellett a hagyományos valuták szerepére is felhívja a figyelmet: Oroszországban nem örülnek annak, ami a rubellel történik. A bitcoin számára pedig ez lehet a legjobb lehetőség a feltörekvésre.