Kérdéses, mennyire tud igazodni Magyarország az orosz agresszió miatt összekovácsolódott nyugati szövetségi rendszerhez, mivel a pragmatikusnál jóval mélyebb szálak fűzik a magyar kormányt Moszkvához – írj a Hvg360.
A Hvg360 azt írja, hogy néhány évvel azután, hogy Oroszország annektálta a Krím-félszigetet, Orbán Viktor kormányfő a Belügyminisztériumban megtartott zártkörű beszélgetésen vázolta fel geopolitikai meglátásait. A titkosszolgálati és belügyi vezetők előtt a miniszterelnök arról beszélt, hogy a világban nagy átalakulások jönnek,
Oroszország el fogja foglalni Ukrajnát, ami „egy nem létező ország”, Kína felemelkedik, az Egyesült Államok mindeközben meggyengül, ahogy az EU is, ezért igazodni kell az új világrendhez.
A lap szerint ez megdöbbentette az akkori belügyi vezetőket, mert a felvezetés azt is jelezte, hogy váltás jön a szolgálatoknál is: kelet felé kell igazodni. Magyarország több stratégiai területen is mélyen együttműködik az oroszokkal, de nagy probléma, hogy titkosszolgálati fronton a magyar szolgálatok nem maradtak olyan aktívak, mint az energetikai ügyek miatt az oroszokkal szintén üzleti-pragmatikus kapcsolatra törekvő németek.
A Hvg360 szerint Magyarország emiatt nagyon kiszolgáltatott helyzetbe lavírozta magát, ráadásul a nyugati társszervek is nagyon bizalmatlanok a magyar elhárítás gyengeségei miatt.
A szívélyes orosz viszony ellenére a magyar kormányt egyértelműen meglepte, hogy Putyin most indította meg a háborút Ukrajna ellen.
Az időzítésről a magyar szolgálatoknak nem voltak előre információik (Budapest nem volt információs előnyben, miközben az amerikaiak folyamatosan osztották meg a nyers hírszerzési információkat arról, hogy Putyin háborút fog indítani, nemcsak fenyegetőzik).
Kétkulacsos magyar külpolitika: előre megy vagy hátra?
A kérdés az: akar-e, tud-e Magyarország változtatni ezen a helyzeten? A lap szerint egyáltalán nem biztos, hogy a kétkulacsos külpolitikában váltás jön, ezt vetíti előre az is, hogy miközben Magyarország elkötelezte magát a szavak szintjén a Nyugat mellett és támogatta az orosz agresszió miatt bevezetett gazdasági szankciókat is, a kormánypártok kontrollja alatt működő közmédia továbbra is a Kremlnek kedvező narratívában mutatja be az orosz-ukrán háborút.
A teljes cikk a Hvg360 fizetős felületén érhető el itt.