A céljuk, hogy ne csak megértessék, hanem meg is szerettessék a diákokkal a matekot. A Rapid Matekon a tananyag mellett tanulásmódszertant is oktatnak és a vizsgákra való mentális felkészítést is vállalják. A platform idén másodszorra került fel az Edison100 listájára, amely az ország leginnovatívabb oktatási programjait ismeri el, és már a Tiktokon is tarolnak.
Mégis hány gyerek nézne szabadidejében, önszántából olyan videókat, amelyek a matek tananyagot magyarázzák? A Rapid Matek tapasztalatai alapján már közel kétszázezren.
Gódor Zola és Szittya Márton 2020-ban alapították az oldalt, amivel a céljuk, hogy bebizonyítsák: a matekhoz mindenki ért, ha jól van megszólítva. Kétnapos, intenzív kurzusokat tartanak online felső tagozatos diákoknak, hogy felkészítsék őket a központi felvételire. Az idei felkészítőjükön résztvevő 149 diák közül
22 hátrányos helyzetű tanuló ingyenesen vehetett részt több mint 1 millió forint értékben.
Az alapítók már a Rapid Matek előtt is tanítottak, mindketten közel tíz éve korrepetálnak diákokat matekból. Zola a Corvinus Egyetemen végzett Phd tanulmányai mellett most főállásban viszi az oktatási platformot, Márton mellékállásban besegít.
Az Edison100-as listát 2021-ben harmadszor állították össze, ebből a Rapid Matek kétszer felkerült rá. A listára 100 olyan hazai, innovatív és jövőbarát kezdeményezés kerül fel, amelyek óvodások és iskolások kritikus tudását és kompetenciáit fejlesztik az iskolai kereteken túl. A Rapid Matek alapítói a 22 hátrányos helyzetű diákot, akit idén ingyen tanítottak a listán szereplő alapítványok segítségével választották ki.
Zola azt mondja, a jövőben is szeretnének néhány diáknak ingyenes lehetőséget biztosítani,
ők ezzel tudnak hozzájárulni egy kicsit ahhoz, hogy ne nyíljon tovább a társadalmi olló.
Az 50 ezer forintba kerülő, kétnapos intenzív kurzus alapelve, hogy a központi írásbeli felvételihez szükséges anyag átadása mellett eloszlassák a diákok félelmeit a tárggyal kapcsolatban. „Sokszor nem is a tárgyi tudással van a legnagyobb baj, hanem azzal, hogy a gyerekeknek nem tanítják meg, hogyan kezeljék a vizsgastresszt. Mi erre is fordítunk időt, mert éles helyzetben sok pontot érhet” – mondja Zola.
A társalapító szerint a Tiktok csatornájuk és a módszertanuk sikere főként a diákok partnerként való kezelésében és a közvetlen hangvételben rejlik. Sok olyan visszajelzés érkezik hozzájuk, hogy
„nem gondolták volna, hogy ezt el lehet ilyen egyszerűen és lényegretörően is magyarázni” és „nem hitték, hogy a matek ilyen könnyű is tud lenni”.
Zola szeretne hosszú távon is ezzel a vállalkozással foglalkozni. Első körben új tanárok bevonásával magyart is oktatnának, később más tárgyakból is biztosítanának korrepetálást.
Borítókép: Gódor Zola és Szittya Márton, a Rapid Matek alapítói // Fotó: Rapid Matek