A középkategóriás Redmi Note 11 széria papíron igen jónak tűnik, nagyon-nagyon meggyőző árazás mellett.
Mi is foglalkoztunk azzal korábban, hogy a Xiaomi hogyan vált egy bő évtized alatt az okostelefonos szektor egyik megkerülhetetlen szereplőjévé. A vállalat sikereiben kulcsszerepet játszott a középkategória egyik legnagyobb monolitjának számító Redmi Note család, amelynek tagjaiból eddig közel negyedmilliárd darabot adtak el.
A vezérbika
A família 2022-ben új darabokkal bővül, és az első fecskék már Magyarországra is megérkeztek, sőt a cég már konkrét infókat is elárult a modellekről. A legnagyobb tudású a Redmi Note 11 Pro 5G nevű modell, amely nyolcmagos Snapdragon 695 processzorral érkezik, 8 GB RAM és Adreno 619 grafikus vezérlő társaságában.
Ez a hardver papíron gyakorlatilag minden feladat ellátására alkalmassá teszi kisebb kompromisszumokkal, tehát például a komplex 3D grafikájú játékok is gond nélkül futnak rajta.
Az iparág fejlődését jól jelzi, hogy egy ilyen vas két éve még a prémium ligát jelentette volna, de ma már csak a középkategóriához elég.
Ma a telefonok megítélése szempontjából már kulcsfontosságúak a kamerás képességek, és e téren is egész életképesnek tűnik a modell. A fő kamerája 108 megapixeles, f/1.9 rekeszértékkel, azaz elméletben normális minőségű képek lőhetők vele vaksötétben is. Dedikált zoomkamera nincs rajta, viszont a manapság rém divatos ultraszéles látószögű egység nem hiányzik, mint ahogy a makró sem, úgyhogy elvileg a szuperközeli célpontok „levadászása” is megoldott.
Az energiagazdálkodás szintén hangsúlyos tényező, mert míg a butamobilok kihúznak egy hetet is töltés nélkül, addig az okostelefonokat napi szinten kell a konnektorba vagy akkupakkba dugdosni. Próbálnak a gyártók megoldásokat találni erre a problémára, például azzal, hogy növelik az akksi kapacitását. Ebbe a termékbe egy 5000 mAh-s telep került, ami a világcsúcstól távol van, de egyértelműen a jobbak közé tartozik. A 67 wattos gyorstöltés is figyelemre méltó, mert ezzel konkrétan negyed óra alatt csurig lehet pumpálni naftával a masinát.
Kijelző és dizájn
Szerencsére az OLED eljárás már a középkategóriában is alapkövetelmény, és az alkalmazott, egyedi pixelvezérlésre (a képpontok fényereje egyedileg szabályozható, akár nullára is csökkenthető) épülő képalkotási technológiának hála
a kontraszt végtelen, a színek természetesek, szó szerint belülről ragyognak, a zavaró fátyolosságnak nyoma sincs. A készülék 120 Hz-e képfrissítési rátájú, azaz másodpercenként 120 képkocka megjelenítésére képes, ami dupla annyi, mint amit az átlagos mobilok produkálnak.
Ennek köszönhetően egy picit simábbnak, folyamatosabbnak tűnik a lapozás, scrollozás, és néhány játék is támogatja már ezt a szolgáltatást. A gyártó állítása szerint a maximális fényerő 1200 nit, ami kiemelkedő érték. Megmérni a bemutató helyszínén nem tudtam a telefont, de tény, hogy világosban, napfényben is látható maradt a képe, és a HDR tartalmak visszaadása is látványos volt. A képernyő egyébként 6,67 inches, azaz jó nagy, 1080 x 2400 képpont megjelenítésére képes, ami meglehetősen átlagos, de azért a részletesség elegendő, a képi világ kellően élesnek tűnt.
A dizájn terén meglehetősen átlagos, hiszen a kijelző nem ívelt, a kávák ugyan vékonyak, és a kijelzőbe vágott szelfikamera sem hiányzik, de ez ma már lassan az olcsó kategóriában is alapelvárás. A fura mintázatú kék hátlap jól néz ki, de mivel a terméket illik tokba dugni, ennek olyan sok jelentősége nincs. A modell megkapta az IP53 minősítést, azaz ellenáll a pornak és a fröccsenő víznek, szóval nem vízálló. A külsejétől azért nem dobja magát hanyatt az ember, de ha valaki nem akar feltétlenül a mobiljával villogni, akkor azért ez egy marginális szempont.
Új szoftver
Az új modellek már megkapták a cég saját, Android alapú rendszerének legfrissebb változatát. Ez a MIUI 13, amely a legfontosabb funkciókhoz kötődő felhasználói élményt hivatott fokozni: felgyorsul a tárolás, növekszik a háttérfolyamatok hatékonysága, intelligensebbé válik a feladatfeldolgozás és nő az üzemidő, legalábbis a gyártó állítása szerint.
A MIUI 13 egyik legérdekesebb része az új, úgynevezett „Folyékony tárolás” ” (Liquid Storage) amely egy új, rendszerszintű, a telefonokon tárolt fájlok kezelésére kidolgozott módszer.
A hagyományos metódus szerint a készülékeken lévő adatok folyamatosan felülíródnak, amely végül oda vezet, hogy a készülék tárolóhelye töredezetté válik.
Ez már 36 hónap után képes akár 50 százalékkal is csökkenteni az adatolvasó és az -író sebességet. A gyártótól kapott információk értelmében a Liquid Storage csökkenti a töredezettséget és aktívan kezeli a tárolt adatokat, akár 60 százalékkal is képes javítani az olvasás és írás hatékonyságát.
Nagyon baráti ár
A Xiaomi a remek ár-érték arányú telefonjaival alapozta meg a sikereit, és érezhetően az új Redmi Note esetében is nagyon odafigyeltek az igen-igen versenyképes árazásra. A fentebb bemutatott legjobb változat (8 GB RAM+128 GB adattárolás) 379 dolláros, azaz mintegy 120 000 forintos ajánlott fogyasztói áron érkezik. Egy ilyen specifikációjú okostelefonért ez pedig igen-igen baráti összeg. A modell a tervek szerint március végétől lesz elérhető hazánkban hivatalosan.
A cég ezen kívül még több más friss Redmi Note készülékről is lerántotta a leplet. Ezek közül a belépő kategóriát képviselő, azaz némiképpen butább, lassabb Redmi Note 11 érkezik még Magyarországra belátható időn belül, konkrétan február végére várják.