Nem foglalhatja le a végrehajtó az szja-visszatérítés összegét. A végrehajtó ráteheti a kezét az szja-visszatérítésre. Látszólag egymásnak ellentmondanak a hírek, pedig mindkettő igaz.
Végigsöpört a hazai sajtón az szja-visszatérítésekkel foglalkozó két hír az elmúlt két nap, amelyek látszólag ellentmondanak egymásnak. Az első egy friss kormányrendelet volt, amely rögzítette: „a gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítésével kapcsolatos kedvezmény, ekho-kedvezmény, valamint visszatérítés előlege tekintetében (…) követelésfoglalást foganatosítani nem lehet.” A rendelet után Zsidi Roland, az ICT LEGAL, dr. Termel Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje kiadott egy közleményt is, miszerint nem nyúlhat az szja-visszatérítéshez a bank.
Másnap viszont a Niveus Consulting Group együttműködő partnere, Pálffy Miklós tett közzé egy anyagot arról, hogy a végrehajtók ettől még rátehetik a kezüket a pénzre. Ő úgy magyarázta: a bankszámlán lévő pénzre vonatkozó szabályok alapján lehet belőle végrehajtani és a pénzből vásárolt esetleges értéktárgyakat is az általános szabályok alapján lehet majd végrehajtani.
A két információ látszólag ellentmond egymásnak: a végrehajtó nem nyúlhat hozzá a pénzhez, de mégis hozzányúlhat.
Pedig mindkét hír igaz: lefoglalni nem lehet követelést, de végrehajtást lehet rá vezetni.
Miért vagyontárgy a követelés?
Amikor az állam jogszabály alapján készül visszatéríteni a magánszemélynek az éves szja-t, a magánszemélynek ez alapján a jogszabály alapján követelése keletkezik a magyar állammal szemben. Ez a követelés – mint vagyoni értékkel bíró jog – alapesetben ugyanúgy végrehajtás alá vonható, mint bármelyik ingóság. Ilyenkor a végrehajtó a magyar állam illetékes szervénél jelentkezik be, hogy egyből neki utalják a pénzt, így foganatosítja a végrehajtást.
Az idézett kormányrendelet ezt a lehetőséget szüntette meg. A végrehajtó a követelést – tehát a még el nem utalt pénzösszeget – nem foglalhatja le.
Azonban a végrehajtónak más eszközei is vannak, a pénzforgalmi számlán (bankszámlán) lévő összeget inkasszálhatja. Ezt pedig a kormányrendelet nem zárja ki: az általános szabályok szerint lehet végrehajtást lehet vezetni a bankszámlára, arra az összegre is, amit szja-visszatérítésként kaptunk.
Tehát: amíg az szja-visszatérítés nem érkezett meg a számlára, addig a végrehajtó nem nyúlhat hozzá. Amint megérkezett, már nyugodtan.
Az összes pénzt viheti a végrehajtó?
Onnantól, hogy az összeg a bankszámlán van, a végrehajtási törvény V. fejezete vonatkozik rá. Eszerint nem vonható végrehajtás alá az a magánszemély megillető összeg, amely nem éri el az öregségi nyugdíj összegét, ez ma 28.500 forint. Korlátlanul lehet végrehajtást vezetni viszont az öregségi nyugdíj mértékét négyszeresen meghaladó összegre, a kettő közt pedig az összeg felét (egyéb feltételek esetén) viheti a végrehajtó.
Tehát ha valakinek a bankszámláján 114 ezer forintot meghaladó összeg van, akkor az a rész korlátlanul végrehajtás alá vonható, akár kapott szja-visszatérítést, akár nem.
Nehéz tehát a friss kormányrendeletet nem úgy értelmezni, minthogy a magyar állam átadta a végrehajtókkal való kapcsolattartást a magánszemélyeknek. A jogszabály ugyanis nem védi meg az szja-visszatérítés összegét, csak a végrehajtó nem az államnál fog kopogtatni, hanem megvárja, míg az összeg megérkezik az adóshoz.
Az adósokon a jogszabály egyáltalán nem segít.
Borítókép: allynfolksjr//Operverse