A rezsicsökkentés miatt a magyar lakosság gyakorlatilag alig vesz észre valamit az Európában egyre nagyobb gondot okozó energiaár-robbanásból. Csakhogy a számlát valakinek a nap végén állnia kell – a lakosság helyett.
A nagy szám
A Portfolio számításai és információi szerint a magas energiaárak 400-450 milliárdos veszteséget okozhatnak a rezsicsökkentés fenntartása mellett az állami energiaóriásnak, az MVM-nek. Sőt, az orosz-ukrán konfliktus elhúzódása, és így az energiahordozók – például a gáz – árának további emelkedése, tartósan magas szinten ragadása akár még meg is duplázhatja ezt a veszteséget. A gazdasági oldal szerint „ez később jelentős költségvetési, így adófizetői terheket jelent még a távhő- és víziközmű szektor kihívásai nélkül is”.
Az állami MVM a gázpiacon egyeduralkodó, de az árampiacon is domináns szereplő. A rezsicsökkentés értelmében az egyetemes szolgáltatásukat a piaci ár alatt kell adniuk, így viszont veszteség keletkezik. Ez a veszteség annál inkább hízik, minél jobban elszállnak az árak (a hatósági árplafon hátránya, hogy amikor a piaci ár alatt volt az áram vagy a gáz ára, a magyar fogyasztók drágábban jutottak hozzá).
Mivel az MVM állami tulajdonban van, a veszteséget az adófizetők, vagyis végső soron maguk a fogyasztók finanszírozzák.
Tudja ezt a kormány is, a Portfolio ki is emeli, hogy a tavaly év végén bejelentett 350 milliárdos költségvetési kiigazítás mellett nem véletlenül kellett 208 milliárdos tőkeemelésről is határozniuk az MVM-ben (mindezt szilveszter este jelentették be).
„Az MVM Zrt. tőkeemelése a cégcsoport kiemelten fontos stratégiai beruházásai finanszírozására szolgál. Az MVM tőkepiaci jelenlétének további megerősítése érdekében végzett folyamatok továbbra is zajlanak. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az MVM Zrt. 2021 második felében végrehajtott két sikeres – egy forint és egy euró alapú – kötvényaukciót, amelyek következtében az MVM Zrt. kötvényei a Budapesti Értéktőzsdére, illetve a Euronext Dublinra bevezetésre kerültek” – válaszolta a lapnak a társaság a tőkeemelés célját firtató kérdésére.
A lap arról is ír, hogy a tavaly még 55 milliárdos nyereségről jelentő MVM-nél a többszörösére duzzadó piaci energiaárak elolvasztották a cégcsoport 250-300 milliárdos pénzügyi pufferjét,
a tőkeemelésre így azért is szükség lehetett, hogy fenn tudja tartani a finanszírozási portfólióját és ne romoljon a hitelminősítőktől korábban kapott kedvező besorolása.
A gondot alapvetően a gázár elszállása jelenti, a lap azt írja, a 400-450 milliárdos teher ugyan jelentős, de rövid távon emiatt nem kell aggódni, a hosszú távú kockázatok azonban jelentősek. Főleg, ha idevesszük, hogy az MVM tavaly 25 százalékos részesedést szerzett, egy másik egyetemes áramszolgáltatóban, az E.On-ban, ahol a rezsicsökkentés ára szintén veszteségként fog lecsapódni.
A teljes cikk itt olvasható.
Borítókép: MVM