Az elemzőket is meglepte a mai kamatemelés mértéke. Az alapkamat elkezdett felzárkózni az irányadó kamathoz. A jegybank azonban rugalmas, ha kell, azonnal lépnek.
Ötven bázisponttal 2,9 százalékra emelte az alapkamatot mai ülésén a jegybank. Maga a szigorítás egyértelmű volt, csak a mértéke nem: a legtöbb elemző 30 bázispont körüli emelésre számított, ezt jócskán megfejelte az MNB.
Az overnight hitel és az egyhetes hitel kamata 4,9 százalékra, az overnight betéti kamatszint 2,9 százalékra emelkedett. Az irányadónak tekintett egyhetes betéti tender kamata egyelőre – legalább csütörtökig – marad 4 százalékon.
Érdekesség, hogy itthon jelenleg az alapkamat és az irányadó kamat szintje jelentősen eltér. Az alapkamat most lett 2,9 százalékos, míg az irányadó kamat már hónapok óta az egyhetes betéti tender kamata, jelenleg 4 százalék. A váltásra azért volt szükség, mert ősszel nagyon felpörgött az infláció és gyorsan zuhant a forint euróval szembeni árfolyama is, az MNB úgy látta, hogy a havi kamatdöntő üléseknél gyakoribb szigorítás kell ahhoz, hogy meg lehessen fékezni a kedvezőtlen pénzügyi folyamatokat.
Sőt, az a furcsa helyzet áll fenn hónapok óta, ahogy az alapkamatunk a legalacsonyabb a régióban, az irányadó kamatunk a legmagasabb.
„Nem szokványos, hogy az alapkamat és az irányadó kamat eltérjen egymástól, de mivel Magyarországon hónapok óta így van, a piac hozzászokhatott már” – mondta kérdésünkre Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. „Viszont, ahogy a jegybank is jelezte: a két kamatszint közeledni fog egymáshoz, várhatóan az idei első félévben éri el az alapkamat az irányadó kamat szintjét.”
Virág Barnabás, a jegybank alelnöke a döntést követő sajtótájékoztatón elismételte azt a jegybanki állítást, hogy addig folytatják a szigorítási ciklust, amíg az infláció meg nem érkezik a jegybanki toleranciasáv közelébe. Olyan mértékű beavatkozással fog élni a jegybank, amit a piaci körülmények éppen kikényszerítenek, szóval elvileg az MNB rugalmasan fog reagálni az inflációs kockázatokra. De az biztosnak tűnik, hogy a kamatemelések a decemberinél nagyobb lépésekkel folytatódnak.
Az egyhetes betéti kamat szintjét is tovább emelik ugyan, de ezentúl nem fognak hetente hozzányúlni, ahogy az ment tavaly év végén, csak havonta. Virág Barnabás szerint „a két kamatszint együtt fejti majd ki azt a hatást, hogy az inflációs cél újból elérhető legyen, a szigorításnak mind a két kamatszintben folytatódnia kell.” Az alapkamatot Virág szerint nagyobb mértékben fogják emelni, mint az irányadót.
„A fenti mondatok arra utalnak, hogy a csütörtökön esedékes egyhetes betéti tenderen 50 bázispontnál kisebb mértékben, de tovább emelhetik a jelenleg 4 százalékon álló kamatot” – magyarázta Török Lajos.
A forintot viszont megmozgatta a döntés: először az euróóval szembeni közel 360-as szintről 359 alá erősödött, majd gyorsan visszatért a 360-as árfolyam közelébe. A forint amúgy kifejezetten nagyon megy az idén, az okokról itt írtunk részletesen.
Az Equilor elemzői is arra hívták fel a figyelmet a Forbes.hu-nak eljuttatott közleményükben, hogy az orosz-ukrán geopolitikai feszültségek növekedése miatt korrigált az árfolyam az elmúlt napokban, amivel megérkezett egy fontos ellenállási szinthez 362-nél. „Természetesen az árfolyam további mozgásában nagy a bizonytalanság az orosz-ukrán feszültség alakulása miatt, de amennyiben a 362-363-as szint nem kerül szignifikánsan áttörésre, hamarosan komolyabb fordulat jöhet, melynek során 357,30 közelében adódhat az első fontosabb támasz.”
Borítókép: Matolcsy György, az MNB elnöke. Forrás. MNB // Facebook