A telefonos piac globális tortájából az elmúlt években egyre nagyobb szeleteket hasít ki egy, a márkáit előtérbe toló, árnyékba húzódó cég, a BBK Electronics. A konszern mögött egy olyan, egyedi utakat kereső zseni áll, aki már a Samsungra és az Apple uralmára is egyre komolyabb veszélyt jelent.
Az elmúlt egy évtizedben az okostelefonok piacán óriási átalakulás ment végbe. Két nagy bálnacápa, a Samsung és az Apple megmaradt, és jelenleg (még) őrzi pozícióit, de a korábbi nagy nevek mára gyakorlatilag eltűntek, vagy jelentéktelenné váltak.
Az LG ment a levesbe, a Sony eredmény nélkül kapar, a Motorolával nem tud mit kezdeni a Lenovo, a többször gazdát cserélt Nokia szenved, az üstökösként felemelkedő Huawei-t kicsinálták. A helyükre pedig talajvízként törtek elő olyan brandek, mint az OPPO, a Realme, a Vivo, az IQOO vagy a hamar kultstátuszba emelkedő OnePlus,
Sok közös van bennük, például gyorsan értek el jó eredményeket, markánsan céloznak egy kiemelt célcsoportot, vannak karakteres termékeik. És nem mellékesen ugyanaz az anyacégük, a BBK Electronics, amely így mára fű alatt a világ (egyik) legnagyobb mobilgyártó konszernévé vált.
A BBK egyike a feltörekvő kínai titánoknak, de az is tény, hogy a társaság teljesen egyedi utat járt be. A Huawei például nagyon erősen kötődik az államhoz, ami kulcsszerepet játszott a felemelkedésében. A Xiaomi igen komoly szingapúri és indiai kapcsolatokkal rendelkezik alapítói révén, ami óriási segítséget jelentett, hogy már nagyon hamar rendkívüli sikereket érjenek el. A BBK vezetése, illetve hát egészen pontosan a cégcsoport mögött álló zseni, Duan Yongping pedig azt fundálta ki, hogy látszólag egymástól teljesen független entitásként létező márkákat futtat fel, és azokból épít szuperbirodalmat.
Útkeresés és a nagy ötlet
Az 1961-ben Nancsangban született, elektromérnökként végzett Duan Yongping a kilencvenes évek elején szerzett nevet magának, amikor társtulajdonosként a Subor Electronics Company-t sikerre vezette. A cég Nintendo játékkonzol klónokat gyártott a kínai piacra, és valami irgalmatlan mennyiségű pénzt söpört be ezzel. 1995-ben úgy döntött, hogy teljesen saját lábára áll, és megalapította a Bu Bu Gao nevű vállalatot, amit magyarra “Lépésről-lépésre egyre feljebb”-nek fordíthatnánk. Viszont arra hamar rájött, hogy ezzel a névvel nemzetközi karriert nem nagyon építhet, úgyhogy hamar át is keresztelte, és így született meg a nyugatiak számára könnyebben kezelhető BBK Electronics.
A vállalat első körben kommersz szórakoztatóelektronikai cikkekre, asztali DVD-lejátszókra, hordozható zenelejátszókra, közepesen gagyi audió berendezésekre koncentrált. Az eredmények szépen jöttek, hiszen például 2002 és 2004 között az egyik meghatározó kínai webáruház, a NetEase második legnagyobb beszállítójává küzdötte fel magát.
Duan Yongping ennél azonban lényegesen többre vágyott, nem egy sokadik, alapvetően olcsó eszközökre építő belföldi céget akart, hanem egy olyan birodalmat, amely globális szinten is tényező, innovatív, trendi és szexi termékekkel támadja az elektronikai piacot.
2005-ben pedig meghozta a döntést, amelyről már tudjuk, hogy alapjaiban változtatta meg a BBK Electronics életét. Megalapította az OPPO márkát, első fecskeként, és ezzel párhuzamosan a BBK-t, mint brandet háttérbe tolta. Az OPPO-val a kitűzött eredmény a nemzetközi piac meghódítása, és kimondva-kimondatlanul a tapasztalatszerzés volt. Ma már látjuk, hogy itt gyakorolták be azt, hogy hogyan kell a semmiből útjára indítani egy márkát, és az OPPO segítségével vizsgálták meg azt, hogy milyen buktatók leselkednek egy friss névre.
A Warren Buffett befektetési guru nagy tisztelőjének hírében álló, meglehetősen visszahúzód Duan Yongping bombasztikus stratégiával állt elő. Azt találta ki, hogy egymástól teljesen függetlennek tűnő elektronikai márkákat hoz létre, amelyek mindegyikével erősen megcéloz egy-két markánsan körülhatárolható célcsoportot. Tehát nem azt csinálja, mint például a Samsung vagy a Sony, amelyek ugyanazon név alatt futó termékeket kínálnak mindenkinek 6-tól 99 éves korig.
A megoldásának előnye, hogy így sokkal gyorsabban képes reagálni a piaci változásokra, és ha minden jól megy, akkor a megcélzott vásárlóréteg sokkal inkább elkötelezetté válik egy márka mellett, mert úgy érzi, hogy az neki szól, a brand “megérti őt”.
Szintén hasznos lehet, hogy ha egy termék vagy szolgáltatás elhasal, akkor nem az egész céget sározza be, csak az egyik “katona” becsületén esik folt. Viszont tény, hogy ez a módszer extra költségekkel jár, főként ami a kommunikációt illeti, hiszen több nevet, logót kell felszínen tartani, és az operatív tevékenységeket is külön kell választani.
Az egyes BBK alvállalatok, azaz almárkák háttere viszont természetesen egységes, tehát az alkatrészek ugyanonnan származnak, a gyártás is ugyanott történik, és például az okostelefonjaik operációs rendszere is ugyanaz, vagy legalábbis nagyon-nagyon hasonló. Itt kell megemlíteni, hogy az első iPhone berobbanása után Duan Yongping érezhetően az okostelefonokat állította középpontba. Más eszközöket is gyártanak, de alapvetően ez a termékcsalád és a kapcsolódó kiegészítők a legfontosabbak a konglomerátum életében az elmúlt egy évtizedben.
Országokból birodalom
Na, de jöjjenek az említett márkák, és a hozzájuk kapcsolódó célcsoportok, koncepciók, amelyek naggyá tették mostanra BBK Electronicsot!
OPPO
Az elsőszülött fiú, a fecske, amelyik nyarat csinált. Nagyon úgy fest, hogy ez a brand a zászlóshajó, nem csoda, hogy Magyarországon is elsőként kezdte meg a tevékenységét egy hivatalos képviselet a nagy BBK konglomerátum tagjai közül. Elképesztő energiát és pénzt fordítanak a kutatás-fejlesztésre, amit jól demonstrál, hogy 2021 decemberéig világszerte több mint 75000 szabadalmi kérelmet nyújtott be vállalat. Ide kerülnek az igazán ütős, figyelemfelkeltő újdonságok, mint például a “nyújtható”, széthúzható és széthajtható kijelzőjű telefon.
Ezek azok a modellek, amelyekkel hivalkodni lehet, és amelyek pusztán létezésükkel képesek demonstrálni egy-egy társaság erejét. De emellett a márka kínálatában megtalálhatóak az olcsóbb közép- vagy belépő kategóriás termékek is, így az OPPO készülékekkel széles potenciális vásárlói réteg igényeit képesek lefedni.
Vivo
A 2009-ben alapított Vivót szánták arra, hogy meghódítsa Indiát és a délkelet-ázsiai piacot a holding számára. A feladatát igen jól végzi, többek között e brandnek köszönhető, hogy a BBK az ultrafontos piacnak számító Indiában le tudta taszítani a trónról a Xiaomit. A Vivo nálunk, illetve a régióban annyira nem ismert, de ez lehet, hogy változni fog, mert durván másfél éve bejelentették, hogy érkeznek a Vivo okostelefonok Európába is.
OnePlus
Ha van romantikus történet a mobil szektorban, az a OnePlusé. A 2013-ban alapított márkával kifejezetten a technológiaőrült, megszállott, specifikációkat és teljesítményt hajszoló geekeket célozták meg. Rögtön az első pillanattól kezdve azt tűzték ki célul, hogy a OnePlus gyártsa a “világ leggyorsabb” telefonjait, és azonnal az über prémium kategóriára fókuszáltak. Nem volt bevezető szakasz gagyi, olcsó termékekkel, rögtön a legdurvább szegmens torkának ugrottak neki, és mindezt ráadásul megfejelték azzal, hogy a OnePlus modellek viszonylag nehezen voltak megvásárolhatóak.
Ennek köszönhetően gyakorlatilag rögtön kialakult a cég körül egy fanatikus, magukat beavatottaknak tartó, hűséges mag. Sikerült egy múlt nélküli kínai márkának kultikus státuszt kivívnia magának az iszonyatosan kompetitív okostelefonos szektorban,
ahol minden egyes piaci szereplő arra törekszik, hogy hűséges bázist építsen, és megkülönböztesse magát a többiektől, ami gyakorlatilag a csoda kategóriával egyenértékű.
És a OnePlus mindezt pusztán a teljesítmény hajszolásával érte el. Nem az idióta, teljesen felesleges dizájnelemekre, zsákutcának bizonyuló parasztvakító funkciókra mentek rá, hanem a tempóra, és mindez kifizette magát. Olyanok voltak az első OnePlus modellek, mint az autópályák sleeperei, azaz az iszonyatosan feltunningolt Passatok, Volvók, amelyek teljesen úgy néznek ki, mint hagyományos társaik, de amikor odalép nekik a gazdájuk, akkor lenyomják a Lamborghiniket és Ferrarikat is.
Ezt pedig az emberek imádták, amit tökéletesen bizonyít, hogy még Magyarországon is kialakult úgy egy rajongóbázis, hogy a modelleket a Távol-Keletről vagy a tengerentúlról kellett megrendelni. Mára a OnePlus egyébként egy picit kommerszebbé vált, évek multán beemelték a kínálatba a középkategóriás modelleket is például a csúcsdarabok mellé, de a név még mindig igen-igen jól cseng tech őrült körökben.
Realme
A 2018-ban létrehozott Realme márkával a cég elsősorban azokat célozta meg, akik nem akarnak nagyon sokat fizetni egy-egy termékért, de a pénzükért cserébe megbízható modelleket várnak. Tehát magyarán a Realme modellek jellemzően nem nagy tudásúak, általában szürkék, de jó ár/érték arányúak. Van kivétel persze itt is, a GT széria, ami a legjobb Realme telefon, de tudásában (és árában) sem játszik egy ligában a jelenlegi prémium mobilokkal.
IQOO
A meglehetősen furcsa nevű IQOO a BBK fiataloknak, sőt gyerekeknek szánt márkája. Az eszközök kialakításán, funkcióin is látszik, hogy alapvetően kiket céloznak meg velük. A cég kínálatában egyébként a mobilok, kiegészítők mellett konkrétan elektronikus fejlesztőeszközök, gyerekjátékok is nagy arányban vannak jelen. Az IQOO-t 2019-ben alapították a VIVO egyik leágazásaként, de a termékek sikerét látva igen hamar önállóságot kapott.
Magyarországon
A BBK Electronics termékei már egy ideje megvásárolhatóak voltak Magyarországon is ilyen-olyan forrásból, de az első hivatalos képviselet az OPPO révén 2021 nyarán nyitotta meg kapuit itthon. Ez szimbolikus lépésnek is tekinthető, és biztosak lehetünk abban, hogy a jövőben a holding még erősebben fog nyomulni hazánkban is.
A kérdésünkre Hadfi Norbert, az OPPO magyarországi képviseletének marketing menedzsere elárulta, hogy a vállalat az első 200 millió eladott mobiltelefon értékesítése után, 2019-ben kezdte meg a terjeszkedést Európában azzal a célkitűzéssel, hogy 2024 végére itt is egyikévé váljon az okostelefon piac első három szereplőjének. Magyarországon – valamint ezzel egyidőben a szlovák és a cseh piacokon – 2021 júliustól váltak elérhetővé a márka készülékei hivatalosan. A Canalys piackutató adatai alapján 2021 harmadik negyedévében az OPPO Európában 45 százalékos éves növekedést ért el, és a brand első ízben került a top három márka közé Lengyelországban, Törökországban, illetve Ukrajnában. Az intenzív növekedés a régióban jelentős befektetések eredménye, az OPPO a közelmúltban hozott létre egy tesztelési központot Romániában és egy új gyártóegységet Törökországban. Hozzátette azt is, hogy
az OPPO a piac azon szereplői közé tartozik, akik az elmúlt negyedévben a chiphiány ellenére növelni tudták szállításaikat a világpiacon, valamint jelentős erősödést könyvelhetett el a közép- és kelet-európai régió országaiban is.
A Canalys elemző cég adatai szerint a márka 2021 júliusa és szeptembere között 35%-kal növelni tudta a leszállított készülékek összvolumenét, valamint a régió szinte minden piacán feljebb tudott lépni a legnagyobb beszállítók rangsorában. Magyarországon az első három hónap eredményei alapján az OPPO 3%-os piaci részesedéssel a 4. helyen áll a gyártók rangsorában. A cég a magyarországi indulás első lépései óta jelen van a hazai szolgáltatóknál, így készülékeik megtalálhatók a Telekom, a Vodafone és a Telenor kínálatában is, valamint a gyártó termékei helyet kaptak az úgynevezett open market csatornák, tehát például a MediaMarkt, az Euronics, az Emag-Edigital kínálatában. A márka az elmúlt időszakban nagyon dinamikus fejlődést tapasztalt az értékesítésben az online mellett a offline kereskedésekben is, ezért erre különös figyelmet fog fordítani az előttünk álló időszakban. Magyarországon a rövid távú fókusz az OPPO helyi jelenlétének növelése az értékesítési pontoknál történő fogyasztói interakciók maximalizálásával.
Az OPPO más régiókban már televíziókat is piacra dobott, de mint azt Hadfi Norberttől megtudtuk, az európai piacon jelenleg az úgynevezett személyi termékeken van a hangsúly, tehát a telefonokon, a vezeték nélküli fülhallgatókon, valamint a viselhető készülékeken, így például az okosórákon.
Az eredmények
A legfrissebb rendelkezésre álló, 2021-es adatok szerint a globális mobilpiacon az OPPO és a Vivo holtversenyben a 4-5. helyet foglalja el 10-10 százalékos piaci részesedéssel a Samsung (20%), az Apple (14%) és a Xiaomi (13%) mögött. Az utánuk tülekedő tömegbe, a Lenovo, a Nokia, a Sony társaságában megtalálhatjuk a Realme-t (~2%) és a OnePlust (~3%), ami azt jelenti, hogy mindent összevetve a BBK márkái együtt mindenkit megvernek.
Nagyon úgy fest tehát, hogy a bő másfél évtizede megfogalmazott célokat a konszern elérte, és a jövő is meglehetősen fényesnek tűnik. Az eredmények évről évre javulnak, a OnePlus például tavaly az egyik legfontosabb piacnak számító Egyesült Államokban 438 százalékos növekedést (!!) produkált, ami azt jelzi, hogy van még tartalék a tankban.
Nem túlzás azt állítani, hogy a Duan Yongping által megálmodott stratégia bevált, de azt nem hallgathatjuk el, hogy ez azért nem teljesen a BKK érdeme. Kínai cégről van szó, és mint ilyen biztos, hogy élvezi az állam támogatását, ami azért torzít valamelyest a piaci versenyen. Emellett az is tény, hogy a BKK nagy sikereihez kellett a rivális Huawei csúnya bukása is.
A nemzetközi kereskedelmi háború áldozatául esett cég által hagyott légüres térbe többek között a BKK Electronics már említett márkái nyomultak be gőzerővel. A jövő mindenesetre kifejezetten fényesnek tűnik, és egyáltalán nem lennénk meglepve, ha az OPPO és a többiek még közelebb kerülnének az éllovasokhoz.
A több lábon álló konszern termékei jók, eddig hibát nem nagyon követtek el, a háttér stabil, az előremutató modellek sem hiányoznak, szóval bőven benne van a pakliban, hogy egyre többször találkozhatunk a BBK Electronics termékeivel Magyarországon is.