Az ágazatot sújtó extrém nehézségek, előre nem látható problémák ellenére idén is születtek döbbenetes, érdekes és előremutató IT, telekommunikációs vagy szórakoztatóelektronikai termékek. Jöjjenek a legérdekesebb, legkülönlegesebb, legizgalmasabb darabok!
Lángoló gyárak, hajókatasztrófa a világ legfontosabb kereskedelmi útvonalán, sofőrsztrájk, chiphiány, kényszerből bezárt üzemek, és mindennek tetejébe egy globális, mindent megbénító világjárvány…Nem mondhatjuk, hogy a legideálisabbak voltak a körülmények tavaly és idén az elektronikai piac szereplőinek számára. Ennek ellenére az idei évben is megjelent egy rakat új, innovatív, különleges modell, amelyek kiemelkedtek a hatalmassá duzzadt termékóceánból.
Gamer maszk
Ha van emblematikus készülék ebből az érából, akkor a Razer Zephyr különleges maszkja az. Már magában az, hogy egy alapvetően játékosoknak szánt, azaz gamer cuccokat fejlesztő, gyártó cég rácuppant a maszk témára, elég sokat elárul a korszakról. És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy képesek voltak ezt az alapvetően unalmasnak tűnő termékkategóriát izgalmas módon a saját képükre faragni.
Azaz tettek rá RGB LED-eket, pakoltak bele hangszórót, mikrofont, egy rakás szenzort, és egy nagy hatékonyságú aktív szűrő berendezést is. Így született meg a látványos, exkluzív, “gamer maszk”, amelynek a kommunikációs kampánya is parádésra sikerült:
Év elején jelentették be az érkezését, aztán nyáron belebegtették, hogy már itt van a sarkon, végül ősz végén várt elérhetővé, és gyakorlatilag egy nap alatt elkapkodták az összeset.
Ez a hír persze megint körbejárta a világot, így a Razer neve ismét bekerült a karácsonyi szezon nyitásakor egy csomó médiumba, még a bulvárlapokba is. A marketingesek jó eséllyel sírnak örömükben, ha erre a sztorira gondolnak, ez maga volt a tökéletes támadás végén a felső sarokba bevágott ziccer.
Ez nem tv, ez egy szörny
2021-ben rengeteg új tévé látott napvilágot, hiszen minden piaci szereplő több modellel támadta a vásárlók pénztárcáját. Az egyik legkülönlegesebb darab a Philips OLED+ 986, amelybe a legfejlettebb, 120 Hz-es OLED panel és a cég házon belül készülő, 5. generációs P5 képfeldolgozó chipje került, amely rengeteg képjavító funkciót tartalmaz. Ilyen például a felbontás felskálázás, ami a mesterséges intelligencia és egy óriási adatbázis segítségével gyakorlatilag a semmiből akasztja le a hiányzó képpontokat. Ezáltal akkor is kihasználható a 4K panelben rejlő erő, ha a forrásanyag részletessége egyébként ennél kisebb.
A tv megkapta a cég egyedi Ambilight technológiáját, ami a hátlapra pakolt, színes LED-ek tömegének segítségével kreál a tartalom függvényében dinamikusan változó fényglóriát a képernyő köré.
Ez egy iszonyú látványos megoldás, és tényleg eszméletlen jól néz ki, főleg értelemszerűen sötétben.
És ez még mindig semmi, mert a tévét irgalmatlanul jó hangminőséget produkáló soundbarral is megtámogatták. Ez a 3.0 csatornás Bowers & Wilkins audio specialista által készített hangprojektor tényleg eszetlen jól szól, az egy dolog, hogy olyan ereje van, hogy ha csak félig tekerjük fel, már átjön a szomszéd, de a tisztasággal, dinamikával sincsen probléma. A Philips OLED+ 986 pazarul néz ki, a képe király, és bivalyul szól, mi kell még? Semmi!
Hajtogatni & széthúzni
A boltban is kapható telefonok között egyértelműen a Samsung Galaxy Z Flip3 5G az egyik legmenőbb darab. Olyan, mint egy régi kagylómobil, csak hát ha kinyitjuk, akkor kiderül, hogy az egész belső fele egy nagy OLED képernyő. A korábbi változathoz képest az idei modell már sokkal jobban bírja a strapát, a teljesítménye is nagyobb, a kameráival jobb képeket lehet lőni. A hajtogatásnak köszönhetően nagyon kényelmesen hordozható, abszolút életképes és előremutató ez a koncepció.
De az igazán nagy “Hűha” élményt 2021-ben az Oppo “nyújtható” okostelefonja okozta. Valójában egy feltekerhető OLED kijelzőt pakoltak bele, aminek segítségével egy mozdulattal megnövelhető a készülékház. De tényleg úgy néz ki, mintha valami mágiával működne, és az ember csak széthúzkodná a kezével a képernyőt.
Egészen odáig tartottam ezt a vonalat marhaságnak, amíg nem tapogattam meg saját kezeimmel ezt a készüléket,
most már odáig vagyok érte. Tényleg nagyon jól néz ki, innovatív, hasznos is, de kérdés, hogy mennyire kényes ez a megoldás, és mikor lehet belőle bárki által megvásárolható, nem túl sérülékeny modell.
A laptop, ami átírta a szabályokat
Megjelent idén egy raklap király notebook, gamer, lifestyse és üzleti kategóriában is találkozhattunk nagyon szuper eszközökkel, de a pálmát vitathatatlanul az új Apple MacBook Pro viszi el. Méltattuk már hosszabban itt a Forbes hasábjain, úgyhogy csak röviden annyit, hogy az ARM architektúrára épülő, minden más rivális által használt struktúrától totálisan eltérő modell egy teljesen új evolúciós lépcsőfokot jelent a hordozható gépek univerzumában.
Félelmetes, asztali csúcsgépeket és nextgen konzolokat megszégyenítő teljesítményt produkál, a MiniLED technológiára épülő, hatalmas fényerejű, beégésmentes kijelzőjére sem lehet panasz. Ezzel a masinával az Apple szó szerint mindenkinek feladta a leckét, legyen az processzor- vagy videókártya gyártó, illetve komplett gépeket megtervező cég egyaránt.
Az intelligens sütő
2021 a kínai horoszkóp szerint a Bivaly, a háztartási gépek kategóriájában pedig az air fryer, azaz a forrólevegős sütő éve. E modellek a hagyományos fritőzöktől eltérően nem használnak semmilyen zsiradékot az étel átforrósításához, ennek köszönhetően sokkal egyszerűbben tisztíthatóak, olcsóbb maga a sütés, és mindez szinte teljesen szagtalan.
A termékcsalád idén robbant be igazán, és már megjelentek az új utak felé tapogatózó, érdekesebb darabok is. Ezek közül a legfigyelemreméltóbb, legbátrabb a Xiaomi Mi Smart Air, amelyben már akár joghurt is erjeszthető, és rendelkezik beépített WiFi-vel is. Ez utóbbi nem arra szolgál, hogy a masina unalmában netezgessen, vagy főzős YouTube videókat nézegessen, hanem arra szolgál, hogy kapcsolatot létesítsen egy mobillal, és így azon keresztül vezérelhető legyen. Nemcsak a hőfok és a sütési idő adható meg, hanem az app konkrét recepteket is tartalmaz, tehát csak rá kell bökni mondjuk a csirkecombra, és ezt követően
a gép teljesen magától beállítja a paramétereket, nekünk csak annyi a dolgunk, hogy a végén befaljunk mindent.
Egy ilyen masinát is ki tudtam próbálni idén, és megmondom őszintén, teljesen meg vagyok főzve: Kényelmes, gyors, egyszerűen tisztítható, és még az étel is nagyon finom lesz benne.
A világ legjobb monitora
Az OLED képalkotási technológia a tévés világot évekkel ezelőtt meghódította, de a monitoroknál mindez idáig nem nagyon bukkant fel ez az eljárás. Ennek oka jó eséllyel az úgynevezett beégés effektben keresendő, azaz, ha nagyon sokáig ugyanaz a képi tartalom jelenik meg a képernyőn, akkor az örökre ott maradhat, amivel nyilván használhatatlanná teszi is a terméket. Ez a televíziók esetében nem gond, de a monitoroknál bizony előfordulhat, hogy akár heteken, hónapokon keresztül ugyanazok a képi elemek, például egy szerkesztőprogram vagy adatábáziskezelő grafikus kezelőfelülete van a kijelzőn. Mostanra viszont a jelek szerint sikerült megoldani ezt a problémát, legalábbis már Magyarországra is megérkezett egy OLED monitor, az LG 32EP950, amit meg is tudtam nézni működés közben.
A készülék, bár úgy néz ki valamiért, mint egy belépő kategóriás modell, egyszerűen bombasztikus képminőséget produkál, és zárójelbe tesz mindent, amit eddig a monitorokról gondoltam. Az LCD alapú modellekre mind a mai napig jellemző fátyolosságnak itt nyomát sem lelni, a színek markánsak, belülről ragyognak, a fekete tökéletesen mélysötét, a kontraszt pedig végtelen. A képi világ tényleg letaglózó, már csak az árat kéne lenyomni valahogy, de hát ez még a jövő zenéje….