Whitney Wolfe Herd és a Bumble 2021-es negyedik negyedéve a korábbi felfutás után nem sikerült jól.
Húsz százalékkal esett vissza a Bumble randialkalmazás részvényeinek értéke a cég november 10-én kiadott jelentése szerint. A vállalat februárban ment a tőzsdére, azóta most került a legmélyebbre az árfolyama.
Ennek eredményeként a Bumble-t alapító Whitney Wolfe Herd vagyona 200 millió dollárral esett vissza – írja az amerikai Forbes, amely a 32 éves vállalkozó vagyonát idén nyáron 1,3 milliárd dollárra becsülte.
A februári tőzsdére lépéskor egy Bumble-részvényért 70,31 dollárt kellett fizetni, múlt pénteken már csak 36,38-at – ezzel Wolfe Herd vagyona is visszaesett, de még valamivel mindig meghaladja az egymilliárd dollárt.
Betett a járvány
Részben magyarázat a visszaesésre, hogy az elsődleges részvénykibocsátás óta először fordult elő, hogy csökkent a Bumble és a hozzá tartozó más appok előfizetőinek száma. A harmadik negyedévben 2,87 millióan fizettek az alkalmazás használatáért, ami mintegy hatvanezres visszaesés a második negyedévhez képest.
Leginkább a Magyarországon is népszerű Badoo sínylette meg az utóbbi hónapokat, erre nyolc százalékkal kevesebben fizettek elő, mint a korábbi negyedévben.
A forgalomban pedig egy évvel ezelőtthöz képest három százalékos a visszaesés – ez most 57 millió dolláros összesített forgalmat jelent.
Wolfe Herd szerint a járvány felelős a romló üzleti eredményekért, emellett az Androidban tapasztalt fizetési nehézségeket is felelőssé tette.
Fotó: Bumble / Facebook
A Tindernek szalad a szekér
Az amerikai Forbes megszólaltatta a JPMorgan elemzőjét, a Bumble ügyeit figyelemmel kísérő Cory Carpentert.
Szerinte az elsődleges probléma a nem a Badooval, hanem a Bumble-lel volt, méghozzá azzal, hogy a kizárólag a nők kezdeményezésére építő alkalmazás csak 60 ezer új előfizetőt tudott behúzni a korábban remélt 87 ezer helyett.
Tovább súlyosbította a helyzetet, hogy a nagy rivális Tinder – amelyet viharos körülmények között elhagyva alapította Wolfe Herd a Bumble-t – közben 800 ezer új előfizetőt tudhat magáénak. Carpenter szerint ennek ellenére kár lenne pánikolnia Wolfe Herdéknek, mert a Bumble bevétele tavalyhoz képest még így is 39 százalékkal, 142,5 millió dollárra emelkedett.
Összességében pedig a Wall Street várakozásait is felülmúlja a 201 millió dolláros teljes, harmadik negyedéves árbevétel.
Botrányok a máz mögött
A Bumble korábbi szárnyalásáról mi is írtunk. Augusztusban még az akkori negyedéves várakozásokat túlszárnyaló eredményekről, húsz százalékkal növekedő előfizetői számokról és dráguló részvényekről érkeztek hírek.
Szeptemberben aztán a nőjogok mellett szavakban gyakran kiálló Wolfe Herd egy másik randiappal, a Match-csel közösen pénzügyi alapot hozott létre, hogy a texasi abortusztörvény drasztikus szigorítása miatt a terhességmegszakítás lehetőségétől eleső nőket segítsék.
A Forbes azonban emlékeztet, hogy nem mindig ilyen fontos a Bumble-nél a társadalmi igazságosság vagy éppen a dolgozók jóléte:
2019-es oknyomozásuk során kiderült, a cég londoni központjában toxikus és szexista munkakörnyezetben kénytelenek dolgozni.
Andrej Andrejev, aki tízmillió dollár befektetéssel és 79 százalékos tulajdonjog megszerzésével segítette 2014-ben a Bumble elindítását, tagadta a cikkben megjelent állításokat, később azonban vizsgálatot rendelt el az ügyekben.
Borítókép: Whitney Wolfe Herd, a Bumble alapítója. Fotó: Noam Galai/Getty Images for TechCrunch / Wikipedia