Az új gócpont ráadásul Kelet- és Közép-Európa.
Minden második új koronavírus-fertőzöttet Európából jelentik – írja a Reuters –, miközben a világ sok más felén éppen lassul a járvány terjedése. Európán belül ráadásul keleten és a kelet-közép-európai térségben a legsúlyosabb a helyzet.
Negyedévente 50 millió új fertőzött
A naponta regisztrált új fertőzöttek számának átlaga 36 százalékkal csökkent az elmúlt három hónapban, de így is 50 millió embert fertőz meg a vírus 90 naponta a sokkal gyorsabban terjedő delta variáns jelenléte miatt. Viszonyításképpen: az első 50 millió fertőzésig majdnem egy évnek kellett eltelnie a járvány kitörése után.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok éppen most kezd lazítani és engedi be szabadon a beoltott külföldieket, valamint egyre több egészségügyi szakértő már inkább optimista a folyamatosan emelkedő átoltottságnak és a természetes úton szerzett védelemnek köszönhetően, a világ 240 országából 55-ben éppen emelkednek az esetszámok. Ezt részben a hideg idő, részben a vakcinázás egyenlőtlensége magyarázza.
Kelet-Európa az új gócpont
Európa keleti felén vannak a legnagyobb gócok: Oroszország, Ukrajna és Görögország most vezeti az új fertőzöttekre vonatkozó statisztikákat, Oroszországban a halálesetek száma is rekordközeli, ezért több régióban szigorításokat vezetnek be.
Kelet-Európában a legalacsonyabb az átoltottsági arány, idézi fel a Reuters, de Közép-Európában is gyorsan nő az új fertőzések száma. Romániában talán már túl vannak a negyedik hullám csúcsán, de Ausztriában, Szlovákiában, Szlovéniában és Magyarországon még egyértelműen a felívelő szakaszban vagyunk. Ausztria már be is jelentette, hogy szigorít: beltéren újra kötelezővé teszik az FFP2-es maszkok használatát, és az oltatlanokat kizárják egy csomó helyről.
A teljes európai adatok is riasztók: az új esetek több mint felét jelenleg Európából jelentik, négynaponta egymillió új fertőzést regisztrálnak a hatóságok.