A tajvani TSMC és a japán Sony közös csipgyárat építene, a beruházásban a japán állam 800 milliárd jent, azaz közel 7 és fél milliárd dollárnyi részt vállal át.
Az új gyár Japán keleti részén, Kumamotóban lesz és 2024-ben már elkezdheti az autókba, kameraszenzorokba és más elektronikus termékekbe kerülő mikrocsipek gyártását, amelyeket súlyosan érintett a koronavírus-válság kezdetekor berobbant globális csiphiány, számolt be a Reuters.
A TSMC a világ legnagyobb és legfejlettebb csipbeszállítója – köztük az Apple-é is –, és már júliusban jelezték, hogy vizsgálják az új beruházás lehetőségeit, de akkor még nem nevesítették, hogy a kumamotói gyárra gondolnak.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.-t (TSMC) az amerikai Forbes a világ 66. legértékesebb cégeként tartja számon,
a szofisztikált rendszerű csipek szinte száz százalékát és az egyszerűbbek nagy részét is ez a cég készíti.
Amikor a pandémia elején az autóipar leállította a beszállítást, a csipgyártók átcsoportosították az erőforrásaikat a háztartási gépek és fogyasztói cikkek felé. A kiszámíthatatlan ellátás miatt a Volkswagen, a Ford, a Fiat Chrysler, a Nissan és a BMW is állított le gyártást ideiglenesen. A Ford képviselete korábban úgy nyilatkozott, hogy
a csiphiány miatt 1,1 millióval kevesebb autót fognak idén gyártani, ami 2,5 milliárd dollárral veti vissza a profitot.
Borítókép: a TSMC egyik gyára Hsinchuban. Forrás: Wikimedia Commons