Jelenlegi és volt alkalmazottak egyaránt toxikus munkakörnyezettel vádolják Jeff Bezos Amazon-alapító űripari cégét, a Blue Origint – összesen 21-en jegyzik azt a nyílt levelet, amit a Lioness nevű felületen osztottak meg a nagyvilággal, azon az oldalon, amely hasonló történetek, vallomások közvetítésében is segít például egykori alkalmazottaknak, többek közt akár ha munkahelyi visszaélésekről szeretnének beszámolni.
A szóban forgó nyílt levelet egyetlen szerző vállalta fel névvel, az az Alexandra Abrams, aki a Linkedin-profilja szerint 2017 júniusa és 2019 novembere között dolgozott a Blue Originnél, az utolsó szűk két évben már alkalmazotti kommunikációért felelős vezetőként.
Az írásban azzal vádolják a céget és annak több, felsőbb rangú, de meg nem nevezett vezetőjét, hogy rendre helytelenül viselkedtek női beosztottaikkal.
Sőt, az egyik ilyen vezetőt már többször is jelentették a HR-nél szexuális zaklatás miatt, míg egy másik egykori fejes leereszkedő stílusban beszélt női alkalmazottakkal és a magánéletükben is vájkálni próbált.
Ez utóbbi személy Bezosszal állítólag közeli baráti viszonyt ápolt, és egészen addig a pontig nem menesztették, amíg nem tapogatta meg egyik női beosztottját a munkahelyen.
Búcsúbuli helyett fogták és kivezették
A vádak közöttt több példa is szerepel arra, miként részesültek külön bánásmódban a Blue Origin különböző nemű munkavállalói: az egyik ilyen vádban azt fogalmazták meg, hogy míg az egyik férfi alkalmazottat kirúgása után búcsúbulival lepték meg, addig egy felsőbb beosztású női munkatársukat azonnal kitessékelték az épületből.
Mindemellett az írás amiatt is aggodalmát fejezi ki, miszerint a cég programjainak különböző vezetői „100 százalékban férfi”, és úgy általában a „mindenki” jövőjéért ténykedő munkaerő is nagy részben fehér férfi. Felbukkan a vádak között a Blue Origin konkrét fenntarthatósági terveinek hiánya is, ami például a karbonsemlegesség elérését vagy az ökológiai lábnyom csökkentését illeti.
Listázott bajkeverők
A fentieken túl Bob Smith vezérigazgató neve is felmerült, akit azzal hibáztatnak:
az egyik Blue Origin-csoportot kifejezetten arra utasította, hogy lehetetlenítse el az alkalmazotti kérdéseket, sőt, a cégen belül állítólag még listát is vezettetett „bajkeverőkről és bujtogatókról”, hogy az azon szereplők divízióvezetői aztán el tudjanak beszélgetni ezekkel a személyekkel.
Természetesen a milliárdosok űrversenye is szóba jött: a szerzők szerint a magas szintű értekezleteken már inkább az vált a gyakran felmerülő kérdéssé, hogy Elon Musk vagy Richard Branson mikor fog repülni, a versengés pedig a biztonsági aggályok áttárgyalásának rovására ment, hiszen az csak lassította volna őket a folyamatokban.
Bezosék reakciója
A nyílt levélre a Blue Origin is reagált: megemlítik, hogy Abramst, a nevét felvállaló szerzőt két éve menesztették, méghozzá többszöri figyelmeztetést követően, melyek szövetségi exportellenőrzési szabályokra vonatkoztak. Ami a vállalatot illeti, kijelentették:
a megkülönböztetés és zaklatás semmilyen formáját nem tolerálják, alkalmazottaiknak éjjel-nappal működő forródrótot is biztosítanak, ahol név nélkül is kommunikálhatnak, maga a Blue Origin pedig haladéktalanul meg fog vizsgálni minden újonnan beérkezett vádat.
Kép: Twitter // Blue Origin