Az egyik legrosszabb átoltottságú európai uniós tagállamban még az egészségügyi személyzet jelentős része sem volt hajlandó felvenni az oltást, most pedig szakemberhiány van az osztályokon.
„Azt hittem, hogy ha három hullámon átjutok anélkül, hogy megfertőződnék, akkor egy következőt is átvészelek oltás nélkül” – mutatja be az intenzív osztályon levegőért kapkodó 55 éves Roxana Pascu szavait a Reuters riportja. A nő azon, Romániában egyébként elég nagy csoporthoz tartozik, akik még az oltások rendelkezésre állása, azok igazolt védelme ellenére sem oltatták be magukat. Pascu és egy betegtársa küzdelmesen tudta csak elmondani, ha felépülnek, biztosan felveszik az oltást.
Romániában a lakosságnak mindössze 34 százaléka vette fel az oltást, szemben a 72 százalékos uniós átlaggal.
A negyedik hullám ilyen körülmények között érte az országot, bő egy hónap alatt pedig szinte minden intenzív osztályos ágy betelt: csütörtökön már csak 32 ágy volt szabad. A napi fertőzöttségi adatok meghaladták a tízezret, közelítve a korábbi rekordhoz.
Kevés a személyzet
A kormány tervei szerint már 10 millió román állampolgárt kellett volna beoltani, ezzel szemben alig haladták meg az 5 milliót. Különösen aggasztó, hogy az egészségügyi, iskolai és köztisztviselői területen dolgozóknak is csak a 40 százaléka vette fel az oltást, ezen területek működőképessége tehát nagyon kockázatos.
A Reuters által megszólaltatott egészségügyi dolgozók szerint már nem tudnak kellő számú új ágyat bevonni az ellátásba, annyira kevés a szakértő személyzet.
Eközben Magyarországon
Hazánkban jelenleg 411 embert ápolnak kórházban, 41-en vannak lélegeztetőgépen, naponta pedig nagyjából 500 embernél azonosítják a fertőzést – igaz, alacsony tesztelési szám mellett. A kórházban lévők száma a négyszeresére, a lélegeztetésre szorulók a hétszeresére nőttek a bő három héttel ezelőtti állapothoz képest – hívja fel a figyelmet a 444.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának főorvosa az M1-nek azt nyilatkozta, jelenleg főleg idős, oltatlan személyek vannak kórházban a fertőzéssel.
„Kétségtelen hogy már a negyedik hullámban vagyunk, de egyelőre nem lehet tudni, hogy lassan vagy robbanásszerűen emelkednek majd az esetszámok” – mondta. A jelenleg terjedő delta variáns sokkal veszélyesebb, mint a korábbiak, „az eddig mutációkkal egy ember általában 3-4 másikat fertőzött meg, a delta esetén 7-8 is lehet ez a szám” – mondta Szlávik.
Kiemelt kép: Szendrő Gabriella gyógytornász és Dr. Orosz Mátyás, intenzívterápiás szakorvos jelölt az Uzsoki utcai kórház intenzív osztályán a covidbetegek kezelése közben 2021. április 1-jén (Sebestyén László)