Visszamenőleges kamatszámításra kötelezi a bankokat a kormány, utólag kell eldönteniük, kinek és mennyit kell fizetni. 60 napjuk van az elszámolásra, ezzel gyakorlatilag a bankrendszerre hárították a plusz adósságokat.
Két új rendelet is megjelent szeptember 15-én este a Magyar Közlönyben, az elsőben csak részletezték, milyen rászoruló csoportok vehetik igénybe a haladékot, a második azonban hozott némi meglepetést: utólagosan érvényes jogszabályban arra kötelezték a bankokat, hogy a moratórium lejártával ők fizessék meg a (jellemzően magasabb) kamatot, ne az ügyfél.
Ahogy a Magyar Közlönyben megjelent jogszabályt kiszúró Telex is írja, a bankoknak most gyorsan ki kell számítaniuk, hogy a piaci átlagos kamatnál többet vagy kevesebbet számolnak fel, és ha többet, akkor legyen inkább a kisebb kamat releváns. Erre 60 napot kaptak, ez idő alatt ki kell fizetni az ügyfeleket és adminisztrálni a változásokat.
A jogszabály valószínűleg azért született, mert
rájöttek, hogy egyes esetekben nagyon nagy lett volna az adósok vesztesége, főleg a hitelkártya- és a folyószámla-hiteleknél, ahol eleve magas a kamat.
Most jöttek rá, hogy talán nem mindenkinek sikertörténet a moratórium
Pár napja mi is megírtuk, hogy valószínűleg sor kerül a korrekcióra. A moratórium meghirdetésekor a kormányzati törekvés az volt, hogy a szabályozás minél egyszerűbb átláthatóbb legyen. Ezért valamennyi hitelfajtára kiterjesztették a védernyőt, noha a piaci jelzésekből már látható volt, hogy a hitelkártya és a folyószámla tartozások esetében a tartósan moratóriumban maradás az eredeti hitel magas kamatának köszönhetően messze nem kifizetődő – ezt még a Pénzügyminisztérium is elismerte.
Vizsgálódik a Magyar Nemzeti Bank
Tegnap azt is megírtuk, hogy a pénzügyi rendszer felügyeletét is ellátó MNB kiterjedt vizsgálatot indított, hogy áttekintése, hogy az érintett hitelintézetek hogyan módosítják majd – a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően – a törlesztési moratóriumból kilépés vagy annak lejárta nyomán az érintett lakossági hitelszerződések futamidejét. A témavizsgálat nyomon követi a hitelintézetek felkészülését a feladatra, s annak végrehajtását is, így az várhatóan csak a későbbiekben zárulhat le.
Borítókép: Edgeplorer / 123RF