A veszteség 3,8 milliárd forintról 6,6 milliárdra nőtt. Csak a járvány elleni védekezés százmilliós tétel volt, a bevételek szinte minden soron csökkentek.
A tömegközlekedést is megütötte a covid: a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV) vesztesége 2020-ban csaknem 3 milliárd forinttal 6 milliárd fölé ugrott, és már idén is sokhelyütt kénytelenek spórolni – olvasható a cég beszámolójában. A társaság üzemi vesztesége 6,5 milliárd forint volt, adózott vesztesége is hasonló, megközelítette a 6,6 milliárd forintot, míg 2019-ben „csak” 3,8 milliárdos veszteséget számolt el a közlekedési vállalat.
A hármas metró felújítására a beruházási előleg csaknem a duplájára nőtt, a 2019 év végi 28,7 milliárd forinttal szemben 53,2 milliárd forintra. (Az M3-as metró felújított, Kőbánya-Kispest és Nagyvárad tér közötti szakaszát tavaly októberben adták át). Az értékesítés nettó árbevétele bő 2 milliárd forinttal, 1,5 százalékkal emelkedett, de ez a közszolgáltatási díjnak (ez megközelítette a 137 milliárd forintot) köszönhető, minden más jogcímen csökkentek a bevételek.
Elkészült a 3-as metró déli szakasza, csütörtöktől utazhatunk rajta
A Népszava hétfői cikkében arról is ír, hogy csak a járvány elleni védekezés 100 millió forintos nagyságrendű volt. A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy a BKK-val kötött közszolgáltatási szerződés értelmében a BKV havi bontásban kapja meg az általa nyújtott szolgáltatás ellenértékét. Értesüléseink szerint azonban az idén esetenként jóval – hol 750 millióval, hol 1,5 milliárddal – kevesebb pénz érkezik havonta a cég számlájára.
Indul a spórolás
Az erre vonatkozó kérdésükre a BKV azt válaszolta: a „BKK Zrt. – a Fővárosi Önkormányzat útmutatását követve – likvid alapon biztosítja a közszolgáltatási díjat a BKV Zrt. részére. Ennek megfelelően március hónapban az eredetileg tervezetthez képest 1 milliárd forinttal kevesebb közszolgáltatási díjat folyósított”, de gyorsan azt is hozzátették, hogy „ennek a rendezése azóta megtörtént”.
Az utóbbi hetekben már több hír is napvilágot látott arról, hogyan próbál spórolni a közlekedési vállalat:
idén például nem hajóznak ki a menetrend szerinti BKV-hajók, Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója azt mondta, a koronavírus-járvány miatt a BKK és a főváros is forráshiánnyal küzd, emiatt döntöttek így, és spórolnának a dolgozók formaruháin is. Emellett ott van a 3-a metró utólagos klimatizálásának ügye, amire ugyan már kiírták a tendert, de pénzhiány miatt most csak feltételesen folytatják le az eljárást, vagyis ez nem számít ajánlati kötöttségnek.
Ez várja az utasokat a 3-as metró új állomásain
Borítókép forrása: BKV // Facebook