Még rossz kereskedési stratégiával is vagyonokat lehetett keresni.
Majdnem másfélszeres pénzt keresett az, aki a Bitcoin történelmi csúcsán szállt be a kriptopiacba – pedig ez lett volna az egyik legrosszabb kereskedési stratégia. A legismertebb kriptovaluta jegyzése december közepén törte át a 20 ezer dolláros szintet, mára 33 ezer dollárnál jár, vasárnap este még a 34 ezres szint fölött tartózkodott. S mégcsak nem is a Bitcoin szalad legjobban, a második legnagyobb valuta,
az Ethereum jegyzése 45 százalékot ralizott csak a hétvégén.
A Bitcoin grafikonjára ránézve valószínűsíthető, hogy ismét egy kisebb lufival van dolgunk. Mi is hosszan írtunk róla, hogy a kriptopiac tavalyi emelkedése jóval megalapozottabb, mint a 2017-es lufi idején volt. Ugyanakkor a két héttel ezelőtti rekordöntés vélhetően újraélesztette a FOMO-t, a valamiből való kimaradás félelmét a piac egy részében: s most nemcsak a kis- , de az intézményi befektetők is igyekeznek megcsípni a lehető legtöbb százalékot a bullrunból.
A hurráoptimizmus valószínűleg egy nagyobb korrekciós hullámban végződik majd.
A valuta egyébiránt épp ma lépett 13. évébe. Az eszköz megalkotója, a Satoshi Nakamoto álnevű programozó vagy programozók egy csoportja 2009. január 3-án lőtte be a Bitcoin-rendszert, akkor bányászták ki az első, a Genezis-blokkot. Érdekesség, hogy Nakamoto az első blokkba egy időbélyegzőnek is felfogható üzenetet programozott: „Chancellor on brink of second bailout for banks”. Vagyis: a pénzügyminiszter a második bankmentő csomag elfogadásának határán áll. Ez volt a The Times 2009. január 3-ai számának szalagcíme, és a pénzügyi válságra válaszként adott mentőcsomagokra utal.
Az első tranzakcióra még így is bő egy évet kellett várni. Ez is híres ügy lett: egy vélhetően magyar felmenőkkel bíró amerikai, Laszlo Hanyecz 10 ezer érmét ajánlott annak, aki vesz neki két pizzát.
Akkoriban egy darab Bitcoin alig két forintot ért, ma tízmilliót, a két pizza mai árfolyamon közel 100 milliárd forintba került.
Négy nappal később meg is történt a tranzakció, a pizza finom volt, a Bitcoin hírét pedig felkapta az amerikai internetes közösség egy része, hozzájárulva a mostani ismertségéhez.
Kép: Thought Catalog // Unsplash