Sorra dőlnek a rekordok és folytatódik az a trend, hogy egyre fiatalabb játékosok a piac legdrágábbjai az átigazolási szezonban. A profi futballban egyre nagyobb – üzleti – jelentősége van a transzferpiacnak, vagyis a játékosok adás-vételének. A legtöbb ligában augusztus 31-én zár a piac, vagyis bő egy hónap még hátra van: megnéztük, hogy áll most a piac, milyen trendek olvashatóak ki egyértelműen.
A Marca adatbázisából – közel 500 eddig bejelentett adásvételből – a nagy európai bajnokságok brutális fölénye olvasható ki. Az 5 topliga közül négy olyan bajnokság van, ahol az első négy helyezett automatikusan tagja a profi futball szakmai és pénzügyi értelemben is abszolút csúcsának tekinthető UEFA Bajnokok Ligájának (csak a francia Ligue 1 nem ilyen). Leginkább ezek a ligák mozgatják a piacot, hiszen a játékosok is szívesen igazolnak olyan klubhoz, amely érintett a sorozatban (és leginkább olyanhoz, akinek reális esélye lehet a győzelemre).
Továbbra is trend, hogy egyre fiatalabb focistákért fizetnek rekord összeget. A piac nagyjából felénél elmondható, hogy az öt nagy európai ligában a legértékesebb eddig megvásárolt focisták közül a legidősebb 23 éves – miközben Olaszországban és Spanyolországban is 19 éves a csúcstartó.
A legtöbbet eddig az európai klubfocit az utóbbi évtizedben uraló spanyol ligában költötték a csapatok (tavaly nyáron 897 millió eurót, ezt már most bőven meghaladták). A Real Madrid egymaga csak 400 millió euró felett költött, de épül az új csapat Sevillában is, ahol Julen Lopetegui edző a héten jelentette be a 11. új érkezőt. Simeone is újraépíti az Atlético Madridot, eddig ők költötték a legtöbbet egyetlen játékosra: a Benfica fiatal sztárjáért 127 millió eurót adtak (41 milliárd forint, összehasonlításképp: a magyar bajnok FTC éves költségvetése 5 milliárd forint), miközben újraépítették a védelmet is.
Ennek ellenére a madridiak azon kevesek közé tartoznak, akiknek a transzferpiac felénél az egyenlege pozitív, ugyanis 313 millió euró (több mint 100 milliárd forint) bevételük van eddig játékosok eladásából.
Apró kitérő: hiába a brutális vétalár, az alábbi videón látszik, milyen komoly munkát végez a csapat edzője, Simeone a fiatal középpályással, João Félixszel.
A sportközvetítésekből befolyó brutális összegek miatt az angol klubok is előretörtek, a pénzügyi bőség tavaly már az eredményekben is meglátszott: a BL döntőjét két angol csapat vívta (Liverpool-Tottenham), a második számú európai klubtrófeát is angol csapat nyerte (a Chelsea a szintén londoni Arsenal ellenében).
Várható bombák
Egy-egy nagy igazolás igazi keringőt indíthat el a piacon, a nagycsapatok egy része még kivár. Nem titok, hogy a Real Madrid a francia világbajnokot, Paul Pogbát akarja, a BL-ben jövőre nem induló Manchester United nemigen akarja engedni, de nyilván van az a pénz. A madridi sportsajtó szerint az sem lehet véletlen, hogy Pogba szintén futballista testvére Spanyolországban keres magának épp csapatot.
Pogba csomagolna. Fotó: Manchester United
Új csapatot épít Olaszországban Antonio Conte, szívesen látná az Interben a szintén manchesteri Lukakut, de Milánóban sokallják az érte kért 70-80 millió eurót. Pogba 105 millió euróért érkezett Manchesterbe, nem kizárt, hogy korábbi sikerei helyszínén köt ki újra, hívja a Juventus is (pénz mellett az argentin Dybalát adhatják érte). Az eddig kölcsönben a Bayernben szereplő James Rodriguezt hívja az SSC Napoli, de az Atlético is bejelentkezett érte (ráadásul náluk a kasszában van is rá pénz, míg Nápolyban korábbi edzője, Carlo Ancelotti személye lehet vonzó).
A gyakorlatilag a katari állam által finanszírozott PSG eddig kifejezetten visszafogott volt, a nyár nagy durranása lenne, ha visszaengednék a Barcelonába az onnan két éve rekordösszegért, 222 millió euróért vásárolt brazil Neymart. A L’Équipe sportlap szerint a párizsiak 222 millió eurót akarnak készpénzben, miközben a Barcelona játékosokat is bevonna az üzletbe (a rekordáron vett Coutinhót, Rakiticet esetleg Semedót vagy Umtitit). Párizsban ettől függetlenül már készítik a B-tervet, ha a brazil mégis menne, és persze meglepetés is lenne, ha nem igazolnának nagy nevet a nyáron, az argentin Dybalát például ők is vinnék. A legfrissebb hírek szerint július végéig várnak ajánlatra Neymarért, utána lezárják az ügyet. Madridi lapok meglebegtették azt is, hogy a Real Madrid ajánlata is befuthat (persze bőven lehet, hogy az ősi rivális csak versenyhelyzetbe akarja hozni az FC Barcelonát).
Az olasz Juventus idén is a zsebébe nyúlt: tavaly C. Ronaldóért robbantottak bankot, idén is ők költötték eddig a legtöbbet az olasz ligában. 75 millió eurót (24,4 milliárd forint) adtak az Ajax 19 éves csillagáért, De Ligtért. Az persze nem meglepetés, ha olyan gólgépekért, mint C. Ronaldo vagy Griezmann a klubok a zsebükbe nyúlnak, az ugyanakkor erős trend, hogy a védelem megerősítésére sem sajnálják a klubok a pénzt. Tavaly 80 millió eurót fizetett a Chelsea Kepa Arrizabalagáért a Bilbaónak (a világ legdrágább kapusává téve az akkor 23 éves játékost), sikerült is nemzetközi kupát nyerni vele. A Liverpool védelmében pedig az a Virgil van Dijk futott tavaly nagyszerű szezont és nyert BL-t, aki 2017-ben 85 millió euróért váltott klubot és került a vörösökhöz, ezzel ő lett a világ legdrágább védője. Van Dijk azonban tapasztalt játékosként lett rekorder, miközben válogatottbeli csapattársa, De Ligt 10 évvel fiatalabb nála, a szintén védő és a német piac eddigi legdrágább bejelentett igazolása, a francia Lucas Hernandez is csak 23 éves, a Bayern München 80 millió eurót (26 milliárd forint) fizetett érte az Atlético Madridnak. A francia és a többi bajnokság közötti különbségeket jól mutatja, hogy a Lyon soha ennyi pénzért nem igazolt még, mint most: a 24 éves dán védőért, Andersenért 24 millió eurót (7,8 milliárd forint) fizettek – de vegyük észre, a rekordpénzt itt is egy védőre költötték.
A Transfermarkt kimutatása szerint a legértékesebb játékosok listáját még mindig támadók és szélsők vezetik, de aki komolyan gondolja, hogy BL-t akar nyerni, annak áldoznia kell a védelemre.
A pénzes zsákok közül még viszonylag csendes a Pep Guardiola vezette angol bajnok Manchester City, meglehet a 70 milliós Rodrigo szerződtetésével jelenleg ők az angol piacon a csúcstartók. A BL miatt a Bayern München már eddig is sokat költött a védelmére (két francia világbajnokot is vettek), de a csapat gólvágó ásza, a lengyel Lewandowski a felkészülés alatt arról beszélt, újabb klasszisokra van szüksége a csapatnak, ha Európa trónjára akar ülni. A bajorok első számú kiszemeltje a Guardiola által a szezon végén kissé mellőzőtt német válogatott Leroy Sané. Utóbbiról a katalán mester azt mondta tegnap egy felkészülési meccs utáni sajtótájékoztatón, hogy nem fog akadályt gördíteni a távozása elé, ha nem akar Manchesterben maradni.
A legnagyobb kérdőjel a piacon a Real Madrid csillaga, a walesi Gareth Bale – a négyszeres BL-győztes spanyol bajnok támadóról a csapathoz visszatérő Zinédine Zidane edző kerek perec megmondta, mehet ahova akar, minél előbb, annál jobb. A korábban szintén rekord összegért szerződtetett szélsőnek nem is az árával van a gond, bőven lenne, aki le tudna érte tenni 70-80 millió eurót. A gond a walesi fizetése: az évi 17 millió euróról esze ágában sincs lemondani, hiába adta tudtára az edző, hogy nem számol vele. Bale-ért kínai csapatok is bejelentkeztek, a Csiangszu Szuning FC vállalta, hogy a fizetési igényét teljesíti és adna további 22 millió eurót a Madridnak, amit a klub elfogadhatónak tart. Kérdés, hogy azok után, hogy klubszinten mindent megnyert, mennyire éhes még. Könnyen lehet, hogy a Tottenhamben köt ki újra (de hívja a Manchester United is, ahol pénz lenne a magas fizetésre, más kérdés, vonzó-e Bale számára, hogy jövőre biztosan nem játszana a BL-ben).
Gareth Bale – Madridból elküldenék. Őt viszont marasztalja a 17 millió eurós fizetése.
Pogba és Neymar, amennyiben csapatot vált, biztosra vehető, hogy 100 milliós transzferről beszélünk. A Real Madrid felvette a kapcsolatot a Liverpoollal friss BL-győztes Sadio Manéval és felmerült a dán Eriksen leigazolása is (utóbbit a Tottenham fizetésemeléssel próbálja meg maradásra bírni). Sőt, nem lenne meglepetés, ha a tavaly 105 millióért a Dortmundból Barcelonába vitt Dembelé végül Párizsban kötne ki. A franciának voltak ugyan beilleszkedési gondjai, de a szezon végén voltak jó felvillanásai. Ennek ellenére az érte adott 105 millió eurót nem igazolta teljesítményével. Dembelé épp azután érkezett Katalóniába, hogy a Barcelona 222 milliót kapott Neymarért, nem is nagyon volt olyan klub, aki ne emelte volna a tétet, ha a katalánok vásárolni akartak. Vagyis a Neymar-ügylet alaposan elinflálta a játékosok értékét.
Katar felborította a piacot: elszálltak az árak, ki vesz ennyiért futballistát?
Miközben a játékosok adásvétele egyre nagyobb üzlet, a nagy klubok komoly veszteségeket halmoznak fel ezen a soron. Az UEFA pedig meglehetősen elnéző a pénzügyi fair playt rendszeresen megszegő klubokkal. A PSG a 2017-es évben egy kölcsönszerződésbe csomagolta a 180 millió euróra taksált Mbappé megvásárlását, így több évre szétterítve fizette ki az összeget, hogy leigazolása után ne kelljen a pénzügyi egyensúly tartása végett játékosokat eladniuk. Neymar 222 milliós barcelonai kivásárlási árát pedig úgy fizették ki, hogy azt kölcsön adták magának a játékosnak. A New York Times tegnap arról írt riportot, hogy az európai szövetség, az UEFA nem vette komolyan a PSG elleni vizsgálatot, nem nagyon akarták megbüntetni a katari befektetők által pénzelt párizsi klubot. Közben az árakat alaposan felhajtotta a Neymar-ügy, de nemcsak az.
Az élősport-közvetítések jogdíjai folyamatosan emelkednek, a dél-kelet-ázsiai piacokon pedig bőven van még tér a növekedésre. És ezt már nemcsak a klasszikus televíziós társaságok látják, a spanyol foci indiai közvetítési jogait például a Facebook vette meg tavaly.
Miért adja a Facebook ingyen a spanyol focit Indiában? Mert hatalmas üzlet
Az emelkedő közvetítési díjak pedig újabb komoly forrást jelentenek a topcsapatoknak – aminek egy részét a játékospiacon fogják befektetni. Mert hogy nemcsak pénzt költenek, de keresnek is itt a klubok.
A Simeone érkezése óta kifejezetten ügyes játékospolitikát folytató Atlético többek között így teremtett anyagi feltételeket ahhoz, hogy olyan csapatot építsen, amivel folyamatosan ott tud lenni az európai élvonalban. A fiatal tehetségek felkutatására és felépítésére fókuszáló kisebb csapatok pedig nagy nyertesei a piac növekedésének, a portugál Benfica eddig több mint 140 millió eurós pluszban van (miközben 43 milliót elköltött már a piacon), a tavalyi szezonban meglepetésre egészen a BL elődöntőjéig jutó holland Ajax pedig 180 milliót kaszált játékosok eladásából eddig.