Közelebb léptünk a légiipar jövőjéhez.
Elmondása szerint sikeresen állított elő szén-dioxidból, napenergiából és vízből szintetikus kerozint az ETH Zürich egyetemi kutatócsoportja, írja anyalapunk, az amerikai Forbes.
Az intézet az Európai Unió SUNlight-to-Liquid („napfényt folyékonnyá”) projektjében vett részt. Hatalmas nyereség lenne a klímavédelmi harcban, amennyiben a kutatás eredménye, a szintetikus kerozin a gazdasági környezetben, nagy mennyiségben is előállítható lenne – a globális felmelegedéshez nagyjából négy százalékkal járul hozzá az légiközlekedési- és szállítmányozási iparág.
A folyékony hidrokarbon üzemanyag százhatvankilenc paneles naphőerőműben lett előállítva, és a kutatást vezető Aldo Steinfeld, az ETH Zürich professzora szerint teljesen karbonsemleges.
A kísérlet a kerozin előállításához szükséges fosszilis üzemanyagokat is átugorja, ráadásul autókban, hajókban és kamionokban is felhasználható lenne.
Steinfeld szerint a szintetikus kerozin előállításához szükséges naphőerőmű-lokációra az Egyesült Államok délnyugati területe lenne optimális. Az ipari előállításra az ETH Zürich vállalata, a Synhelion készül: akár már 2023-ban elkezdhetik a technológiai megvalósítást, amit először a Swiss Airlines használ majd fel.