A kormány 2024-re feloldja az évek óta életben lévő gyakorlati tilalmat a megújuló energia termelésének ezen formájáról.
Az újévben életbe lépnek a szélerőművek telepítését megkönnyítő rendelkezések – közölte az Energiaügyi Minisztérium. A kormány feloldja az évek óta életben lévő gyakorlati tilalmat a megújuló energia termelésének ezen formájáról.
A csütörtök esti Magyar Közlönyben megjelent új szabályozásról szóló minisztériumi közlemény úgy fogalmaz: a kormány a zöldenergia fokozott hasznosítása érdekében nagymértékben enyhítette a szélkerekek létesítésének jogszabályi feltételrendszerét.
Az előírt védőtávolság az európai gyakorlatnak megfelelően 700 méterre csökken.
Az Orbán-kormány 2016-ban a településhatártól számított védősávot 12 kilométerre növelte, ami a gyakorlatban a szélerőmű-létesítést tilamát jelentette, hiszen, miközben ilyen hazai terület nincs.
A Magyar Közlönyben megjelent módosítások értelmében a beépítésre szánt területen és annak határától számított 700 méteres védőzónán belül nem lehet elhelyezni szélerőművet és szélerőmű parkot. Kivételt képeznek a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházás megvalósítására szolgáló ipari területek. A védőzónán kívül sem létesíthető szélkerék a kiváló termőhelyi adottságú szántók, a tájképvédelmi vagy a világörökségi és világörökségi várományos területek, az országos ökológiai hálózat övezetében.
A kormány könnyített térségeket jelölhet ki olyan területeken, ahol a szél energiaintenzitása 150 méteres magasságban meghaladja a négyzetméterenkénti 500 wattot. A kijelölés gyorsított engedélyezést jelenthet: a környezetvédelmi és építési engedélyezési eljárásban az eljáró hatóság ügyintézési határideje legfeljebb 50 nap.
Arról korábban a Forbes.hu-n már írtunk, hogy a napelemstophoz hasonlóan a szélerőművek építését ellehetetlenítő szabályokat is fel kellett oldania a magyar kormánynak ahhoz, hogy hozzáférjen a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) uniós támogatási forrásaihoz.
A megújított törvényi keretekhez igazodó rendeleti szintű részletszabályok kihirdetésével január elsejével megszűnik a pályáztatási követelmény, írta most a minisztérium. A továbbiakban nem kell alkalmazni a szélerőművekre kiadható hatósági engedélyek számára és az engedélyezhető összes teljesítményre vonatkozó korlátozásokat sem.