Mindössze egy maréknyi száraz csipszet csinál a zöldhulladékból, ételmaradékból órák alatt egy kis konyhai gép, így kikerülhetjük a komposztálás legrosszabb részét, azaz a büdöset, a rohadó növényeket és a bogárfelhőt. Legalábbis ezzel kecsegtetett a masinát fejlesztő cég. Megnéztük, hogy mindebből mi igaz.
A komposztálás, azaz a zöldhulladék megfelelő kezelése igen fontos dolog a környezet védelmének szempontjából. A megfelelően kiválogatott szerves maradványokból így egy idő után jó minőségű, tápanyagban gazdag föld keletkezik. A kertes házaknál egyre több helyen találkozni már Magyarországon is nagy ládákkal, amelyek e célt szolgálják.
Sőt, már akadnak olyan termékek is, amelyek segítségével akár egy belvárosi lakásban is mód nyílik erre.
Jómagam is évek óta komposztálok Budapest közepén egy speciális, bokashi vödör segítségével. Ez tulajdonképpen egy szemetes méretű, mini R2D2-t idéző eszköz, amelybe a fermentálást felgyorsító speciális anyagot kell szórni.
Az „érlelődés” során távozik belőle a nedvesség egy része, és ami marad, az iszonyatosan összetömörödik, így a bödön meglepően nagy mennyiségű növényi hulladék elnyelésére képes. De azért ez távolról sem tökéletes megoldás: Időről-időre el kell vele zarándokolni egy közösségi kertbe, vagy a rokonok birtokára, mert nem dolgozik túl gyorsan, így földet még sosem sikerült kiszedni belőle.
Amikor megtelik (ez általában 1-2 hónap), akkor a félig-meddig már komposztálódott masszát kiöntöm egy „rendes”, nagy komposztálóba, kimosom a vödröt, és kezdődik az egész elölről. Otthon, a lakásban nincs szaga, hiszen hermetikusan záródik, de azért maximálisan kényelmesnek, és felhasználóbarát módszernek nem nevezném.
Sage Food Cycler
Épp ezért keltette fel a figyelmem különösen az idei Konyha Kiállításon a Sage cég standján kiállított masina. A Food Cycler nevű berendezésről a cég munkatársai azt állították, elektromos áram segítségével viszonylag gyorsan tud komposztot készíteni hagyományos szerves anyagokból, azaz ételmaradéból vagy egyéb zöldhulladékból. Ki is próbáltam, hogy a valóságban mindebből mi igaz, illetve hogy mennyire egyszerű a kezelése.
A külseje nem extrém, hiszen első pillantásra simán össze lehet keverni egy fritőzzel vagy kenyérsütő géppel. 28 centiméter széles, 32 centiméter mély és 36 centiméter magas, tehát egy átlagos méretű konyhában azért viszonylag egyszerűen lehet neki helyet szorítani. A használatához a hálózati áramforráshoz kell csatlakoztatni, de mivel konnektor mindenhol akad, ezért ezzel nem lehet nagyon gond. A készülékben található egy porcelán vödör, aminek hasznos térfogata két liter. Ebbe kell betenni a szerves hulladékot, ami egyébként nemcsak növényi eredetű lehet, hanem akár hús, tejtermék, kávézacc vagy tojáshéj is. Ezt követően nincs más tennivaló, mint rácsukni a fedelét, és egyetlen gombnyomással el is indítható a „villámkomposztálás”.
A modell először hevítéssel eltávolítja a betett matériából az összes nedvességet, majd megőrli a maradványokat, végül lehűti az egészet. Az aktuális munkafolyamatról a LED-es kontroll-lámpák tájékoztatnak, elrontani nem lehet semmit. Értelemszerűen a vödröt szárazon és tisztán kell beletenni, akár egy mosogatógép is képes megpucolni. A működés közben szagot nem bocsát ki, ezek elnyeléséről a beépített szűrőrendszer gondoskodik. Az utóbbit egyébként idővel cserélni kell, ami némi extra költséget jelent, hiszen ez házilag nem tisztítható.
A Sage Food Cycler 4-6 óra alatt végez a beletett szerves hulladékkal, végeredményül pedig egy maréknyi, barnás, száraz, leginkább az avarra vagy mulcsra hasonlító, édes széna illatú anyagot kapunk.
Ez az úgynevezett ökocsipsz (a cég nevezi így), amelyet bele kell keverni a talajba vagy akár az erkélyen található virágládába, illetve szobanövény cserepébe.
Azt jó tudni, hogy ez nem hagyományos értelemben vett „komposzt”: a cég útmutatója szerint nagyjából 90 napra van szüksége, amíg teljesen elbomlik, hiszen ennyi idő után javasolják, hogy olyasmit vessünk a földbe, amit később meg is ennénk.
Megéri?
A Sage Food Cycler segítségével tényleg igen gyorsan meg lehet szabadulni a konyhai hulladék egy részétől, ráadásul mindezt higiénikusan, és úgy, hogy a végeredményül kapott anyagot visszaforgathatjuk a természetbe.
A dolog tehát működik, a termék abszolút életképes, de azért távolról sem hibátlan ez a koncepció.
- A két literes kapacitás picike, egy átlagos háztartásban 3-7 nap alatt simán keletkezhet ennyi szerves hulladék. Egy városi lakásban ennyi ökocsipsszel egyszerűen nem nagyon lehet mit kezdeni, szóval jó eséllyel rövid idő után ennek is találni kell valamilyen külső „lerakatot”.
- Az ára 160 000 forint, tehát nem kifejezetten olcsó, és akkor még nem is esett szó arról, hogy 4-6 órán keresztül 500 wattos energiafogyasztással dolgozik egy-egy komposztálási ciklus során. Tehát nagyjából annyi áramot eszik egy hónap alatt heti egyszeri használattal számolva, mint egy 55 inches tv, ami mindennap 2-3 órán keresztül be van kapcsolva.
Ez nem vészes egyáltalán, de hát mégiscsak ökológiai lábnyomot növel, ami azért picit visszás egy olyan eszköz esetében, aminek elvileg a környezet védelme lenne a feladata. Szóval tetszett a Food Cycler, amit ígért, azt beváltotta, de nem fogom lecserélni rá a jó kis bokashi vödröt, aminek bár kényelmetlenebb a használata, nem fogyaszt energiát, nincs benne elromolható elektromos alkatrész, és lényegesen olcsóbb is volt, hisz csak 25 Mátyást kértek el érte.