Áttörés a szembetegségek kezelésében, gyepek megmentése a klímaváltozás elleni harcban és új technológiák a gyógyszergyártásban – ezekkel a témákkal nyertek a L’Oréal-UNESCO A Nőkért és a Tudományért díj kutatói.
Kedden hirdették ki, hogy idén kik nyerték el a L’Oréal és az UNESCO ösztöndíját, amelyet már 21. éve adnak át kutatónőknek. Az elmúlt több mint két évtizedben 57 magyar kutatónő részesült az ösztöndíjban, a kozmetikai vállalat eddig több mint 80 millió forintot osztott szét a magyar tudós nők között, idén összesen hatmillió forintot. A díjjal az alapítók minél több tehetséges nőt szeretnének elismerni és támogatni, segítve ezzel is pályafutásukat.
Az idei díjazottak
A vegyészmérnök dr. Hirsch Edit kutatásainak célja, hogy olcsóbbak és elérhetőbbek legyenek egyes gyógyszerkészítmények. Biológiai eredetű gyógyszerek gyártástechnológiájának fejlesztésével foglalkozik – ezek a készítmények kulcsszerepet játszanak a modern gyógyszeres terápiákban, főleg a rákos, gyulladásos és vírusos megbetegedések kezelésében alkalmazzák őket, előállításuk bonyolult és körülményes eljárásokat igényel. Rendkívül érzékenyek a környezeti hatásokra, ennek következtében stabilitási problémák léphetnek fel a termelés, a szállítás és a tárolás során egyaránt.
Az új technológiák segítségével, amelyekkel Hirsch Edit dolgozik, nyomon követhetővé válik a hatóanyaggyártás és a készítmények minőségének folyamatos ellenőrzése. Kutatásainak eredménye a jövőben elősegítheti, hogy a költséges terápiák olcsóbban és könnyebben, több beteghez is eljuthassanak.
Dr. Valkó Orsolya a természetes gyepek megőrzésével és helyreállításával foglalkozik már közel húsz éve. A gyepek, rétek, mezők a legveszélyeztetettebb területek közé tartoznak, hiszen könnyen beépíthetőek, felszánthatóak, és a világ számos táján az elsivatagosodás veszélyezteti őket. A természetes gyepekben található meg az egy négyzetméterre eső legtöbb növényfaj, amelyek gyökerei nem csak a széndioxidot kötik meg a levegőből, de a talajok vízháztartásában is elengedhetetlenek.
A természetes gyepeknek fontos szerepe van a por szűrésében, a talaj egészségének visszaállításában, és csakúgy, mint a fák, hozzájárulhatnak ahhoz, hogy kevésbé melegedjenek fel az urbánus területek. Valkó Orsolya kutatásainak eredményei mind a városi, mind a vidéki gyepek helyreállításában nagy szerepet játszhatnak és eszközei lehetnek a globális felmelegedés elleni küzdelemnek. A keddi díjátadón egy külföldi konferencia miatt nem tudott ott lenni.
Dr. Zobor Annamária Ditta több mint 17 éve kutatja az öröklődő szembetegségeket, annak különböző formáit, és dolgozik új terápiás lehetőségek kidolgozásán és vizsgálatán. A retina vagy más néven ideghártya a szemnek az a része, amely a fényt felfogja, elektromos jellé alakítja, innen jut el az agyba a szemidegen keresztül az információ, amely segítségével képeket alkotunk. Amikor a retina sejtjei egy genetikai betegség miatt elpusztulnak, a látás romlik és ez a folyamat akár vaksághoz is vezethet.
Az öröklődő retinabetegségek kezelése, génterápiák és mesterséges látásprotézisek kifejlesztése, valamint az őssejtek felhasználása a ritka szembetegségek területén napjainkban válnak elérhetővé. Az eddig ismert, közel háromszáz gén közül egy gén esetében már létezik törzskönyvezett gyógyszer, mely tavaly óta Magyarországon, a Semmelweis Egyetemen is elérhető, az új terápiát hazai betegeken is alkalmazzák. Az örökletes szembetegségek kezelésében a génterápia új lehetőségeket nyitott meg.