Miután az Ukrajnában zajló háború arra kényszerítette az Európai Uniót, hogy véget vessen az orosz fosszilis üzemanyagoktól való függőségének, az egyik megújuló energia, amelyre támaszkodhat a hiány kitöltésében, a zöld hidrogén. A döntéshozók megnégyszereznék az eddig előirányzott mennyiséget, a 2030-ra elérni kívánt 20 millió tonnányi zöld hidrogén felét importálnák, elsősorban Ausztráliából – írja a Reuters.
Az olyan szektorok, mint a vasipar, a hajózás, a vegyipar széndioxid-mentesítésének kulcsmegoldása a hidrogén, melyet természetes gázok helyett megújuló energiák, például szél- és napenergia használatával állítanak elő.
Márciusban az orosz import helyettesítésére életre hívott RePowerEU terv keretében az Európai Bizottság kijelentette, hogy a Fit for 55 klímatervben meghatározott célt, az 5 millió tonnányi zöld hidrogént 20 millióra emeli 2030-ra. Ebből 10 milliót helyi forrásból teremtenék elő, a többi importra szorul.
Az Európai Bizottság programot hirdetett a szükséges infrastruktúra, tároló és kikötői létesítmények fejlesztésének ösztönzésére.
Omán és Chile is jelentkezett már hidrogénexportálásra, de az igazi nagyágyú Ausztrália.
Mit tud Ausztrália?
A szigetországban egy sor kezdeményezés indult már zöld hidrogén előállítására alkalmas nagy teljesítményű nap- és szélenergia-projektek kidolgozására.
Csak a perthi székhelyű Fortescue Future Industries (FFI) évi 15 millió tonnát termel 2030-ig, a 2030-as években pedig további 50 millió tonnát kíván termelni évente. Januárban, az orosz inváziót megelőzően bejelentette, hogy 2024-től évi 100 000 tonna zöld hidrogénnek megfelelő mennyiségben szállít a német Covestro vegyipari vállalatnak.
Márciusban pedig az FFI és Németország legnagyobb energiacsoportja, az E.ON bejelentette, dolgoznak azon, hogyan lehetne 5 millió tonna zöld hidrogént Ausztráliából Németországba szállítani.
Kihívások
Az egyik legnagyobb kihívás a zöldhidrogén-termelésben annak a hatalmas mennyiségű megújuló energiának a biztosítása, amely az elektrolizálók működtetéséhez szükséges.
A Jefferies Equities Research becslései szerint az EU új zöldhidrogén-célkitűzésének megvalósításához további 90-150 gigawattnyi elektrolízis-kapacitásra van szükség amellett a 30-50 gigawatt mellett, amelyet már a Fit for 55 terv is igényel.
Alex Hewitt, az ausztrál megújulóenergia-fejlesztő CWP Global alapítója és vezérigazgatója szerint ahhoz, hogy 2050-re megtermelődjön az ipar számára szükséges zöld hidrogén, meg kell duplázni a mai globális villamosenergia-termelést. Csak a szállításhoz 40 darab 26 gigawattos megújulóenergia-központra lesz szükség, amelyeket Ausztráliában hoznak létre.
Borító: Zöld hidrogén Fotó: HydrogenEurope
Kapcsolódó: