Jelentős adófizetői hozzájárulás mellett napokon belül zárulhat a magyar Vodafone felvásárlása. A kormány a hétvégén jelentős pénzmozgásról döntött.
HÉTFŐ DÉLELŐTTI FRISSÍTÉS
A hétvégi fejlemények után hétfőn jött a hír: megállapodtak a felek, sikeresen zárul a Vodafone-üzlet. Részletek itt.
A telekommunikációs piacon is óriásira növő 4iG 51 százalékot, a magyar állam pedig 49 százalékot vásárol a magyar Vodafone-ból, ezt már tavaly óta lehetett tudni. Úgy tűnik, hamarosan le is zárhatják a felvásárlást.
Még hogy a Magyar Közlöny nem izgalmas olvasmány?
Jelentős, 425 millió eurós, azaz csaknem 170 milliárd forintos hitelkeret biztosítását hagyta jóvá a kormány az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) számára, a tőkekövetelés 80 százalékának állami kezességvállalása mellett. A Portfolio a Magyar Közlönyben vasárnap délután szúrta ki, hogy megjelent a kormányhatározat, amelynek értelmében
- az MFB a hitelkeretet a Vodafone Magyarország 51 százalékos tulajdonrészének megvásárlásához biztosíthatja a 4iG leányvállalata, az Antenna Hungária számára.
- Ez azt jelenti, hogy a 4iG többségi tulajdonában lévő vállalat is szerepet kap majd a tranzakcióban, amiről eddig még nem esett szó.
- A 4iG múlt pénteki felminősítését követően mindezekből arra következtet a lap, hogy napokon belül lezárulhat a Vodafone Magyarország felvásárlása.
Egy nagy szám: 715 milliárd forint
A Vodafone Magyarország cégértéke (EV) 715 milliárd forint, de a tranzakciós érték nem biztos, hogy ennyi lesz. Erről korábban Jászai Gellért 4iG-vezér is beszélt. Az így is biztos, hogy az év egyik legnagyobb tranzakciója lesz, ami alaposan átírhatja a hazai telekommunikációs piacot.
A Magyar Telekom egy erős állami hátszéllel rendelkező kihívót kap, miközben az állam maga közvetetten a Yettelben is érdekelt (a 4iG-vel együtt), innen elképzelhető, hogy ki kell majd szállniuk.
Köszönet az adófizetőknek
A magyar kormány egy alaposan újraírt, rendeleti költségvetéssel vágott neki 2023-nak, a korábbinál magasabb költségvetési hiánnyal (3,9%) és számos kockázati tényezővel. A 2010 óta regnáló Orbán Viktor egyik legnehezebb éve lesz az idei gazdasági szempontból, akár a recesszió sem elképzelhetetlen, miközben az infláció Magyarországon a legnagyobb az EU-ban.
A 4iG brutális növekedésben van, de 400 milliárdos kötelezettségállománnyal érkezett meg a nagy üzlet elé. Az eddigi felvásárlásokban nagy szerepet játszott az MNB kötvényprogramja (a kötvények egy nagy részét maga a jegybank jegyezte le, a legtöbb forrást a programból a 4iG kapta). Az IT-telekom óriássá hízó cég számos állami tendert is elnyert, a közbeszerzési értesítőben is sokat szerepelnek.
A felvásárlás egyik oldalán lévő két szereplő tehát nem a legjobb formában van, mondhatjuk, de a kormány a telekommunikációs szektorban is szeretné növelni a magyar tulajdonrészt. Így hiába a tetemes adósságállomány, az állami MFB komoly hitelkerettel segíti meg a 4iG-t,
és hiába a „böjt éve”, Ferihegy után a kormány nem akar meghátrálni egy újabb stratégiai felvásárlás esetében.
Ne feledjük azt sem, hogy az ősszel volt egy másik érdekes rendelet is a Magyar Közlönyben. Ez arról szólt, hogy az alapvetően exportfinanszírozásra létrejött, szintén állami tulajdonú Eximbank akár belföldi üzletek esetében is vásárolhat vállalati kötvényeket. A piacon sokak szerint ez egy újabb csatorna lehet a Vodafone Magyarország felvásárlásának megkönnyítésében. A 4iG újabb kötvényeit ugyanis akár az Eximbank is lejegyezheti majd.
Augusztus végén Jászai Gellért még arról beszélt, hogy nemzetközi banki hitelekből és kötvénykibocsátásból tervezi finanszírozni az üzletet.
Jászai megköti élete üzletét
Fontos, hogy múlt hét péntek után a tőzsdén megjelent a Scope hitelminősítő riportja a 4iG-ről. A komoly adósságállomány ellenére ebben a cég felminősítette a 4iG-t.
„A felminősítés a Vodafone Magyarország felvásárlásával jelentős magyarországi mobilpiaci részesedéssel javuló versenypozíciót, üzleti profilt, eredményességet és javuló hitelmutatókat tükröz”. A 4iG korábbi és a Vodafone felvásárlásából adódó jelentős hitelállománya ellenére a Scope úgy látja, hogy „A vállalat adósság/eredményesség mutatója a következő években javulhat, amely a 4iG ismételt felminősítését eredményezheti” – emelte ki a jelentésből a Portfolio.
A 4iG korábban azt kommunikálta, hogy 2022 végéig le akarja zárni az üzletet. Egy – ilyenkor amúgy teljesen megszokott – kis csúszással úgy tűnik ez a hét végéig összejöhet. A T-Systems felvásárlása nem jött össze, de a magyar állammal együtt az év végét nagy bulival ünneplő Jászai Gellért most megkötheti élete legnagyobb üzletét.