Újra elérhetőek a Lime-rollerek, igaz, kisebb területen, mint eddig. A globális cégnek nem csak a turisták hiánya tehet be, nagyon úgy tűnik, hogy a NAV-val sincsenek jóban.
Frissítés: a cikk megjelenése után Tóth Tamás, a Lime magyarországi képviseletének vezetője azt írta, valóban bekerültek a NAV nyilvántartásába, de június 19-én már nem volt tartozása a cégnek, a hatályos jogszabályoknak megfelelően fizetik az adót. A G7 cikkében idézett számlaadási kötelezettség csak 2021. január elsejétől lesz előírás, „ennek bevezetésén jelenleg is dolgozik a mérnökcsapat.”
Most, hogy a járvány némileg visszaszorult, újra elérhetőek Budapesten az elektromos Lime-rollerek, igaz, valamivel kisebb területen. Első körben az V. kerületben tiltották be a használatukat, most már a VI.-ban sem lehet őket bérelni, írja a G7.hu. Ennek oka az, hogy az üzemeltetőnek fizetnie kellene a közterület használatáért.
A Lime-ot keményen érintette a mostani válság, hiszen a szolgáltatást alapvetően turisták vették igénybe – ők viszont egyelőre még nem tértek vissza a fővárosba. Arról, hogy pontosan mekkora a visszaesés, a cég nem közöl adatokat, de azok a vállalkozók, akik a rollerek feltöltéséért felelnek, jóval kevesebbet, 1200 forint helyett 400-at kapnak egy-egy jármű töltéséért.
A Lime üzleti fenntarthatóságának egyik nagy kockázata az adózás: a globális cég magyar leányvállalata, a Lime Techology Kft. ellen május 28-án végrehajtásba kezdett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Ez nem az első ilyen eset, tavaly novemberben már kérvényezett hasonlót a NAV, amit a vállalat feltehetően rendezett (december 16-án törölték). A cég sajtóosztálya a G7 megkeresésére annyit írt, „a Lime Technology Kft. jelenleg naprakész az adófizetési kötelezettségével Magyarországon”, noha a cégadaatbázisokban még mindig látható az érvényben lévő végrehajtás. Lehetséges ok lehet, hogy rosszul értelmeztek néhány határidőt, ugyanis a cég igyekezett élni „az adóhatóságok által bevezetett COVID 19 halasztási lehetőséggel.”
Előfordulhat azonban az is, hogy többről van szó, mint megkésett befizetésről: itthon a Lime nem felel meg az adózási jogszabályoknak, az áfatörvény szerint ugyanis minden teljesülő ügylet esetén számlát vagy nyugtát kell kiállítani – ez a Lime esetében nem valósul meg.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az sem egyértelmű, ki nyújtja a szolgáltatást: a magyar leányvállalat, vagy a Hollandiában működő Lime Network B.V. (A cég ÁSZF-e szerint előbbi: ha így van, a számlaadás elmulasztása is őket terheli.)
Fotó: Lime