A Pénzügyminisztériumot és a Miniszterelnökséget is érintő vesztegetési botrányban az ügyészség 54 fő ellen emelt vádat. A 24.hu ismertette a vádirat tartalmát.
Mi történt? Varga Mihály pénzügyminiszter tucatnyi korábbi beosztottjára – köztük osztályvezetőkre, főosztályvezető-helyettesekre, egy főosztályvezetőre és egy volt helyettes államtitkárra is – letöltendő börtönbüntetés kiszabását kéri az ügyészség abban a minisztériumokon átívelő korrupciós ügyben, amiben februárban emeltek vádat. A Pénzügyminisztériumot és a Miniszterelnökséget is érintő vesztegetési botrányban a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) ötvennégy fő ellen emelt vádat.
Kik az érintettek? A 24.hu által megismert vádirat szerint a korrupciós hálózat vezetője, egy pénzügyminisztériumi referens 10 évre kerülhet börtönbe, nála és családjánál százmilliós vagyont, BMW-t és Rolex karórát is lefoglaltak. Karsai Tamás, 2014 és 2018 között a Pénzügyminisztérium jogelődje, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős, volt helyettes államtitkára négy év börtönt kaphat, Barta-Eke Gyula volt állami cégvezető, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) volt kancellárja pedig öt évre rács mögé kerülhet.
Mi vezetett idáig? Ez az az ügy, ami 2022 áprilisában robbant ki, amikor 150 ügyész és rendőr több tucat helyszínen csapott le elsősorban minisztériumi tisztviselőkre. A vádak szerint a kormánytisztviselők kenőpénzért cserébe főkéntvissza nem térítendő európai uniós támogatások elnyerésében működtek közre. Az ügyészség szerint összesen 108 európai uniós forrásból finanszírozott (főként a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében kiírt) pályázat, valamint további 8 hazai forrású (az Egészségügyi Támogatási Program keretében benyújtott) pályázat érintett. A benyújtott kérelmekkel igényelt támogatás összértéke meghaladja a 25 milliárd forintot. A 24.hu azt írja: külön pikantériája az ügynek, hogy az első hat vádlottnak – mint pénzügyminisztériumi tisztviselőnek – az is a feladatkörébe tartozott, hogy a nemzeti csalás elleni stratégiában meghatározott feladatokat végrehajtsa, és a csalás megelőzésében, annak azonosításában is közreműködjön.
További súlyos részletek a 24.hu oknyomozó cikkében.