A vidéki kórház 12 milliárdból épült új szárnya tavaly óta üresen áll, bútorok és orvosi eszközök nélkül. A klíma azonban folyamatosan üzemel.
Mi történik? Hónapokkal ezelőtt készült el Tatabányán a Szent Borbála Kórház új szárnya, amelyet ugyan még nem adtak át, azonban a klíma folyamatosan megy benne – írja az Átlátszó. A portál szerint őszre várható a betegellátás kezdete a kórház új szárnyában, az utolsó hírek azonban még tavaly nyáron érkeztek az épületről, ekkor a belső terek kivitelezése zajlott.
Miért érdekes ez? Az „U” pavilont még 2018 novemberében kezdték el tervezni, végül csak 2020. december végén jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben az eredmény. A tatabányai betegellátó munkálatait eredetileg 4,5 milliárd forintra becsülték, végül 12,1 milliárdos ajánlattal nyerte meg a Strabag Zrt. Információk szerint a kivitelezés rendben és határidőn belül már tavaly befejeződött, azonban az épület azóta is üresen áll, bútorok és orvosi eszközök nélkül. A klíma azonban folyamatosan üzemel.
De akkor miért áll üresen? A portál megkeresésére Dr. Virág József, a Szent Borbála Kórház főigazgatója elmondta, hogy jelenleg az épület használatbavételi engedélyének hatósági ügyintézése zajlik, ezt követi a működési engedélyeztetés és várhatóan ősszel indulhat el a betegellátás.
A rendeletésszerű használathoz szükséges volt az épület távhőrendszerbe való bekötése, ezek a munkálatok ez év május 10-ig befejeződtek és a próbaüzem is sikeresen megtörtént. Az állagmegóvás érdekében azóta is folyamatos hőmérséklet-temperálást biztosítunk az épületben
– tette hozzá a kórház főigazgatója.
Na és? Az elmúlt időszakban több kórház klímája is elromlott. A Forbes.hu épp a napokban írta meg, hogy július első 23 napján 46 alkalommal hozott kijelölő, vagy korábbi kijelölést módosító határozatot a Müller Cecília vezette Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Így derült ki az is, hogy a hőség miatt elég sok magyarországi kórházban megadta magát a klíma, és ezek az egészségügyi intézmények egyszerűen nem tudtak elvégezni műtéteket, máshol viszont 40 Celsius fokos hőségben feküdtek a betegek.