Musk körül úgy pörögtek fel az események az elmúlt hónapokban, mint ahogyan a vagyona növekedett – egészen egy évvel ezelőttig.
- A Twitter felvásárlásának küszöbén áll többhónapos huzavona után, a hatalomátvételnek nem fognak örülni, ha létrejön: az alkalmazottak 75 százalékát tervezi elküldeni.
- A Teslák felét már Kínában gyártják, miközben az orosz-ukrán háború miatt a Nyugat viszonya Pekinggel is kiéleződött (az amerikai-kínai viszony már Trump óta egyre rosszabb).
- A Starlink-műholdak hatalmas segítséget jelentenek az ukránoknak az orosz túlerővel szemben, Musk – persze, hol máshol – Twitteren keveredett bele abba, hogy pénzt kér a szolgáltatásért, amit addig ingyen adott cége, majd visszakozott.
- Egyik alkalmazottja titokban ikereket szült neki, ráadásul a pletykák szerint viszonya volt Sergey Brin Google-alapító (hamarosan hivatalosan is) ex-feleségével, Nicole Shanahannel (Musk ezt tagadta).
És ha mindez nem lenne elég:
vagyona egyetlen év leforgása alatt 100 milliárd dollárral csappant meg.
Az amerikai anyalapunk kimutatása szerint Musk vagyona tavaly november elején volt a csúcson, 320,3 milliárd dollárral. Jelenleg 210,5 milliárd dollárja van, a jelentős csökkenés ellenére is tartja első helyét a világ leggazdagabbjai között. Ugyanakkor egyetlen év alatt így is a vagyona 35 százalékát vesztette el. Elsősorban a Tesla árfolyamának meredek esése áll e mögött: a múlt héten publikált negyedéves számok (ezekről még lesz szó) némileg elmaradtak az elemzői várakozásoktól, a recessziós félelmek pedig továbbra is nyomás alatt tartják az árfolyamot.
Kifejezetten drága autókat árul, így egy recesszió nem tesz jót az üzletének
– összegezte Matt Maley, a Miller Tabak + Co. vezető piaci stratégája az amerikai Forbesnak a helyzetet. Nem nagyon lehet ezzel vitatkozni.
A világelső pozíció miatt még így sem kell aggódnia. 60 milliárd dollárt ver a globális ranglista második helyezettjére, az LVMH luxus konglomerátumot tulajdonló leggazdagabb európaira, Bernard Arnault-ra (aki eladta magánrepülőjét, mert állandóan követték). Immár 71 milliárd a dollár a különbség közte és a lista egykori első helyezettje, Jeff Bezos Amazon-vezér között, aki a dobogó harmadik fokára szorult vissza.
Musk tavaly, amikor átvette a vezetést Bezos előtt, még azzal viccelődött az amerikai Forbesnak, hogy
egy óriási szobrot akar küldeni az Amazon-vezérnek, amelyen a 2-es számjegy szerepel.
Aggódhatnak-e a Tesla befektetői?
A Forbes kimutatása szerint Musk az elmúlt egy évben alaposan kihasználta, hogy ralizott a Tesla árfolyama és 31 milliárd dollár értékben szabadult meg részvényekről, elsősorban azért, hogy finanszírozni tudja a Twitter-felvásárlást. Noha ez a szappanopera még nem zárult le, a befektetők nem ájultak el attól, hogy Musk egy ilyen üzlet miatt adott el Tesla-részvényeket. (Nem biztos, hogy a Twitter az anyagi haszon miatt éri majd meg végül Musknak, ha egyáltalán végre tényleg megszerzi.)
Dan Ives, a Wedbush elemzője egyenesen odáig ment, hogy Musk a Twitter-ügylet miatt még több részvényt adhat el, és ez komoly gond a Tesla befektetőinek. Szerinte ugyanis
a Twitter felvásárlása a piac történetének egyik legrosszabb és leginkább drága ügylete lesz.
A Tesla-befektetők pedig közben végignézik, ahogy tovább esik az árfolyam, mert a cég CEO-ja készpénz-szűkében van egy sokak szerint felelőtlen üzlet miatt.
Igaz ugyan, hogy a Tesla harmadik negyedéves számai nem érték el az elemzői várakozásokat, és láthatóan hatalmas költséget emészt fel a kapacitás fenntartása és a logisztika, a cég így is rekordott döntött a legyártott és leszállított autók számában. A Tesla nagy lendületben van: a 21,5 milliárd dolláros bevételből rekord, 17,2 százalékos haszonkulcs mellett 3,7 milliárd dollár nyereséget értek el, és 343 830 darab autót szállítottak le az előző negyedévben. Garrett Nelson, a CFRA Research részvényelemzője szerint
a Tesla „közép- és hosszú távon továbbra is a piac egyik legerősebb növekedési sztorija”.
Vagyis nem mindenki aggódik Musk őrült húzásai miatt – ezek nélkül ma a Tesla sem tartana ott, ahol.