Az autóipar több hónapja szenved a globális félvezetőhiánytól, sőt már a háztartási eszközök gyártását is akadályozza a csiphiány. Az elektromos autókát gyártó Tesla biztosra akar menni és akár saját csipüzemet is venne, ami elég költséges mulatság, az új helyzet viszont a gyártóktól és a megrendelőktől is új stratégiákat kíván.
A Financial Times a Teslához közeli forrásoktól úgy értesült, hogy a vállalat arra is kész lenne, hogy előre kifizesse beszállítóinak a megrendelt csipeket, ezzel biztosítva az autóihoz nélkülözhetetlen alkatrészeket.
A Tesla több tajvani, dél-koreai és amerikai gyártóval is tárgyalásban van, hogy bebiztosítsa magát, sőt
Musk attól sem zárkózik el, hogy egy komplett gyárat vegyen a Tesla csipigényének fedezésére, bár az erről szóló tárgyalások még nagyon kezdeti fázisban vannak. Iparági források azt mondják, egy ilyen akvizíció nemcsak rendkívül drága, hanem nagyon bonyolult is lenne.
A Teslának ugyanis a tömeggyártásban gyártott legmodernebb csipekre van szüksége önvezető autóiba; ezeket a csipeket elsősorban Tajvanon, illetve Dél-Koreában gyártják.
Csip nélkül a Tesla sem megy sehová. Kép: Roberto Nickson // Unsplash
A gyártó cégeket egyre inkább szorongatja a csiphiány, több autógyártónak hosszabb-rövidebb időre fel is kellett függesztenie a termelést emiatt, és mindenki próbál megoldást találni arra, hogy ez túl sokszor ne történjen meg, veszélyeztetve a termelést és a bevételeket. A Fitch prognózisa szerint az autógyártóknak 5 százalékos forgalomcsökkenést okoz 2021-ben a csiphiány. Lassan bevett megrendelői stratégia lesz, hogy a rendelések fix áron, előre történő kifizetésével igyekeznek garantálni saját csipellátásukat; erre maguk agyártók is nyitottak, és nagyobb fix megrendelőiknél alkalmazzák is ezt a modellt.
Ugyanakkor ez eléggé idegen is tőlük,
mert eddig éppen azzal biztosították profitjukat, hogy volt egyfajta rugalmasság a megrendelések kiszolgálásában, mindig a szerződéses, fix vevők felé allokálták gyártási kapacitásaikat.
A Tesla az önvezető autóihoz szükséges akkumulátorokat is maga gyártaná, nemrég derült ki, hogy azért csúszik Berlin melletti gigaberuházásuk átadása, mert az üzem mellé egy akkumulátorgyárat is építenek.
Van tehát egy olyan tendencia, hogy szeretnének egyre több dolgot házon belül megoldani, tervezni és legyártani, a mikrocsipek gyártása is ebbe a sorba illeszkedne, a tervezést már így is cégen belül végzik.
A zuhanó bevételek miatt 150 alkalmazottját bocsátja el a Netflix az Egyesült Államokban. A leépítések főképp a streamingóriás kaliforniai irodáját érintik, az észak-amerikai állomány két százalékának intenek ezzel búcsút. „A változtatásokat főleg az üzleti igény indokolja, nem az egyéni teljesítmény. Ez különösen nehézzé teszi a döntést, mivel egyikőnk sem akar elbúcsúzni ilyen jó munkatársaktól” – […]