A kifizetések elmaradásáról, a támogatás hiányáról, a rájuk erőltetett szabályokról és ezek következményeiről számol be a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ). És ez most nem csak a cégeket érinti.
Az üzemanyag-eladás rezsiköltségeit és az államnak fizetendő extraprofit-adót nem tudják kigazdálkodni a benzinkutak, csak azzal, ha egyre kevesebb árut vásárolnak és felélik az így felszabaduló forgóeszközeiket. A következmény: a hatósági áras termékek kifogyása – írják a Forbes.hu-nak eljuttatott közleményükben.
A támogatás hiányában a hatósági nagykeráron (480,-Ft/liter) beszerezhető, és hatósági kisker áron (480,-Ft/liter) eladható üzemanyagon keletkező rezsiköltségeket – beleértve az államnak fizetendő extraprofit adót is – kizárólag úgy tudják kigazdálkodni, ha kevesebb árut vásárolnak, emiatt kifogyhatnak a hatósági áras termékekből.
„A képlet egyszerű: a meg sem kapott pénzből meg sem vett áruval senkit sem tudunk kiszolgálni – viszont nyitva lenni kötelező.
A készlethiányt pedig csak úgy lehet egyensúlyba hozni a szabályozás által ránk erőltetett kényszerű nyitvatartással, ha egyre növekvő mértékű, napi szintű mennyiségi korlátozást vezetünk be.”
Felhívják a figyelmet arra, hogy a folyamat természetes következménye a hatósági áras termékek kifogyása lesz.
Mint írják, a kormány eddig négy alkalommal változtatta meg az üzemanyagokra vonatkozó ársapka végének időpontját. „Tartalékaink már régen nincsenek, veszteségeink közelítik, el is érhetik a 100Mrd forintot.”