Fontos, eddig elérhetetlen célpontokat is támadhatna Ukrajna.
A Pentagon fontolgatja a Boeing javaslatát, hogy olcsó, kisméretű precíziós bombákat szállítson Ukrajnának, ami lehetővé tenné az ukrán haderő számára, hogy messze az orosz vonalak mögé lőhessenek, írja a Reuters. Az Egyesült Államok és szövetségeseik katonai készletei zsugorodnak, viszont Ukrajnának a háború elhúzódásával egyre nagyobb igénye van kifinomultabb fegyverekre.
A Reuters iparági forrásokra hivatkozva írja, hogy a Boeing által javasolt rendszer, a Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB, magyarul földről kilőtt kis átmérőjű bomba) egyike annak a mintegy féltucatnyi tervnek, ami új lőszereket juttatna Ukrajna és az Egyesült Államok kelet-európai szövetségesei számára. A lap értesülései szerint a GLSDB akár már 2023 tavaszán átadásra kerülhet.
Doug Bush, az Államok hadseregének fő fegyvervásárlója múlt héten a Pentagonban arról is nyilatkozott, hogy a hadsereg a jelenleg csak a kormányzati létesítményekben gyártott 155 milliméteres tüzérségi lövedékek gyártásának felgyorsítását is fontolgatja, ezzel bérgyártási jogokat adva bizonyos vállalatoknak. Az ukrajnai invázió megnövelte az amerikai gyártmányú fegyverek és lőszerek iránti keresletet, miközben az Egyesült Államok kelet-európai szövetségesei „sok megrendelést adnak” számos fegyverre, miközben ellátják Ukrajnát – tette hozzá Bush.
Ugyan számos GLSDB-egység áll már rendelkezésre, logisztikai akadályai vannak a hivatalos beszerzésnek, ugyanis a Pentagon szinte minden beszerzési szerződésénél vizsgálja, hogy a lehető legjobb üzletet válassza.
A GPS-szel felszerelt, bármilyen időjárási körülmények között felhasználható fegyver hatótávolsága körülbelül 150 kilométer,
ezzel Ukrajna olyan, az oroszok számára fontos és értékes katonai célpontokat támadhatna, amik eddig kívül estek elérhető célpontjaik köréből.