Két mentőprogrammal és egy új alap felállításával segíti az állami kockázatitőke-alapkezelő, az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures a bajba jutott, de jól prosperáló, nagy növekedési potenciállal rendelkező startupokat, KKV-kat és nagyvállalatokat – jelentették be ma online sajtótájékoztatón. 30 munkanap alatt elbírálják a beérkező kérelmeket.
Sipos-Tompa Levente, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) elnök-vezérigazgatója elöljáróban azt mondta, nem is igazán kell magyarázni, miért van szükség erre a csomagra. Közel 1500 milliárdos hitel- és tőkegarancia csomaggal mérettől függetlenül bármely vállalkozásnak igyekszik kedvezményes finanszírozás nyújtani az állami MFB, ezek a lehetőségek április 30-ától lesznek elérhetőek – mondta Sipos-Tompa. Új tőkeprogramokat is indítanak, ezeket kezeli majd a Hiventures. A kkv technológia programjukra irányítják át az általuk kezelt EU-s pénzeket is.
Sipos-Tompa szerint a lehetőséget is látni kell a mostani krízisben, még versenyképesebb, hatékonyabb gazdaságot lehet építeni, fejleszteni, beruházásokat lehet indítani, akvirálni hosszú távon. A Hiventures ennek finanszírozásába is beszáll.
Aki most gyorsan ad, kétszer ad
A Hiventures március közepe óta home office-ból működik, ezidő alatt 1 milliárd forintnyi finanszírozást nyújtottak bajba jutott cégeknek. Mint mondták, volt olyan, akit ezzel gyakorlatilag a csődtől mentettek meg.
300 cégben vannak jelen, mint befektető, így első kézből kaptak arról képet, hogy mi a legégetőbb probléma, mondta el Katona Bence, a Hiventures vezérigazgatója (képünkön).
Mikesy Álmos, a Hiventures vezérigazgató-helyettese beszélt ezekről, szerinte a bajba jutott cégek mellett vannak, akiknek nagy lehetőség a mostani krízis.
A legégetőbb problémák:
- Példa nélküli a válgás: a sebessége miatt, a keresletet és a kínálati oldalt is érinti egyszerre;
- Startupok: életciklus szerint elég változó mennyire érinti őket a válság;
- Korai, ötletfázisban lévő cégek: nem annyira érinti őket, még nincsenek piacon, terméket fejlesztenek, de a piaci validáció lassabb lehet;
- Korai fázis: súlyos likviditási válság, de számos szektorban lehetnek nyertesek (érintésmentes ügyfélazonosítás, aláírás, távoktatás, távmunka), ezek a cégei a Hiventuresnek “kilőttek”;
- KKV-k: turizmus, vendéglátás súlyos gondok, feldolgozóiparban kínálati oldalról is komoly problémák.
A KKV-k esetében három dolgot vizsgálnak: piac, partner, beszállítók; hogyan tudja átállítani a működését; finanszírozás. Utóbbiban tud segíteni a Hiventrues, az akut finanszírozási problémákat rövid távon tudják kezelni.
Katona azt is elmondta, az előző krízisből is számos cég, startup indult el. Segíteni akarnak most is azoknak, akik céget indítanának – mondjuk, azért mert elvesztették a munkájukat.
Két fajta termékcsoportot állítottak össze: kkv-knak és külön startupoknak.
A legfontosabb: minden tőke- és finanszírozási programjukban vállalták, hogy 30 munkanapot fog igénybevenni az ügyintézés, ennyi után már érkezhet is a forrás a cégbe. A normál menet 4-6 hónap amúgy. “Aki most gyorsan ad, az kétszer ad” – mondta Katona.
A következő programokat és alapot jelentették be.
Elindul a startupmentőprogram:
- 30 milliárdos alap
- 1 milliárd forint bevétel alatti cégeknek
- 65-150 millió forintnyi finanszírozás
- 1 százalékos tulajdonrészt kér a Hiventures
- tőke mellett tagikölcsön-finanszírozást adnak
- lesz visszavásárlási lehetőség erre a részre
- fontos, hogy az alapítók motiváltak maradjanak
- 3 program lesz ezen belül: eddig kapott befektetéseket, terméket, ügyfélszámot és bevételt néznek majd, méret szerint lőtték be ezeketet (mini, midi és maxi programok)
KKV-mentőprogram:
- átmeneti segítség, a lehető legkevesebb adminsiztrációval
- fontos volt, hogy ne legyen extra teher a finanszírozás visszafizetése
- 1 százalékot kér a Hiventures, mint átmeneti finanszírozási partner
- első évtől lehetőség lesz a visszavásárlásra
- évi 5,1 százlékos kamat
- ha helyre áll a cég, kivásárolhatja a Hiventures részét (ezzel gyakorlatilag “végtörleszti” a kapott kedvezményes hitelt, előtörlesztés nem lesz)
- 100 millió – 1 milliárd bevétel közötti cégek (itt jellemzően nincs fedezet, a Hiventures nem is kér ilyet)
- futamidő: 8 év
- kkv pro termékek: a további fejlesztéseket ebből is tudják finanszírozni
A két programot az eddigi alapokból finanszírozzák, azok befektetési politikáját szabták újra.
Új alap: Krízis tőkeprogram (Krízis I. alap)
- 150 milliárd forint (a befektetési jegyeket az MFB jegyzi le)
- 3 fókusz: restrukturálás, akvizíció, beruházás
- célcsoport: közép- és nagyvállalatok
- nagyobb ügyleteket fognak ebből finanszírozni: 500 milliótól 15 milliárdig (nagyságrendileg átlagosan 3 milliárdos befektetéseket akarnak adni)
- 7-10 év után visszavásárlási opció
Restrukturálás: tipikusan azoknak a cégeknek, amelyek a koronavírus-járvány okozta krízis miatt kerültek nehéz helyzetbe, tőkeági finanszírozás (fedezetlen), vagyis később akár tudnak majd hitelt is felvenni. Ezeket a cégeket ez a program a víz felett tarthatja, amíg újrapozícionálják magukat, és amíg a bankok nem finanszírozzák őket.
A Hiventures akár menedzsmentügyekben is ad segítséget.
Akvízíciók: magas a kockázata annak, hogy egy ilyen helyzetben a tőkeerős külföldi szereplők felvásárolják az amúgy jól működő, termelő magyar (stratégiai) cégek – a Hiventures 3-15 milliárd forint közötti forrást ad kifejezetten felvásárlásokra (akár 30 milliárdos ügyleteket is meg tudnak majd finanszírozni).
Zöldmezős beruházások: a bankok behúzták a kéziféket, de a stratégiai fontosságú beruházások nem maradhatnak el, mert az újraindításkor ezek nagy versenyelőnyt jelenthetnek.
Kapnak forrást a magánpiaci alapkezelők is
Azt is bejelentették, hogy 150 milliárd forintnyi forrást adnak a piaci alapkezelőknek, erre pályázatot írnak ki. A terv az, hogy június közepére eldőljön, kik kezelik majd ezeket a forrásokat.
A programokra ITT lehet jelentkezni.