A Twitter egy igazi nagykutya ügyvédi irodát, a nagy és összetett ügyekben jártas New York-i Wachtell, Lipton, Rosen & Katz-ot bízta meg azzal, hogy felkészüljenek egy esetleges Elon Musk elleni perre. Musk ugyanis múlt héten kihátrált a Twitter-üzletből. A közösségi média platform jelenlegi tulajdonosai azonban mindenképpen azt szeretnék, hogy üssék nyélbe a 44 milliárd dolláros bizniszt.
Ahogyan arról mi is írtunk, múlt héten megrekedtek a tárgyalások Elon Musk és az őt támogató befektetők, valamint a Twitter között. Musk azzal indokolta az egyeztetések felfüggesztését, hogy nem kapta meg az álprofilok számáról kért információkat a cég vezetésétől. A Twitter igazgatótanácsának elnöke erre reagálva jogi procedúrával fenyegetett, és a Reuters hétfői beszámolója szerint már ennél is tovább mentek, elkezdték az egyeztetéseket arról, hogy milyen jogi lehetőségeik vannak.
Az ügyre rálátó források szerint a Twitter még a héten elindítja a pert.
A Twitter által megbízott ügyvédi iroda nem ismeretlen Musk előtt: 2018-ban, amikor a milliárdos a Tesla privatizálásának tervével állt elő, a Wachtell, Lipton, Rosen & Katz volt az egyik jogi tanácsadója. Musk akkor Twitteren közölte, hogy megvan a tőke a Tesla tőzsdei kivezetéséhez és privatizálásához (ami természetesen felfelé mozdította a Tesla akkori árfolyamát).
Később viszont mégsem történt meg a kivezetés, és az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) kérdésére sem közölte Musk, hogy miből fedezné a privatizálást. Ez az ügy is bíróságon landolt, ahol a befektetők félrevezetéséért végül 20-20 millió dollár bírságot kellett fizetnie Musknak és a Teslának.
Mi a baj a kamuprofilokkal?
Ami a Twittert illeti: a nézeteltérés gyökere, hogy Musk tudni szeretné, a profilok mekkora része álprofil. A Twitter állítja, hogy ezek aránya legfeljebb 5 százalék, Musk viszont ezt egyre kevésbé hiszi el. A Tesla-vezér már a SEC-kel is egyeztet – az egyik ilyen dokumentumban a Forbes.com beszámolója szerint azt állította, a Twitter több ponton is megszegte a megállapodásukat, és hogy úgy tűnik, hamis és félrevezető információkat adtak Musknak, aki azonban ezekre alapozva írta alá a felvásárlási szerződést. Súlyos vádak ezek a Twitter ellen, amely nem valószínű, hogy fülét-farkát behúzva hátrál ki a vádak elől.
Sokak szerint Musk a kamuprofil-ügybe kapaszkodva próbál kihátrálni a túlárazott üzletből. A Twitter még amúlt héten is azt állította, profiljaik kevesebb, mint 5 százaléka spam, hiába állítja azt Musk, hogy ennél magasabb az arány. Azt mondták,
a kamuprofilokat egyrészt embereikkel is igyekeznek kiszűrni több ezer, negyedévente véletlenszerűen kiválasztott profil átnézésével.
Ezenkívül az IP-címeket és telefonszámokat is átnézik, hogy megállapítsák, valódi emberek vannak-e az egyes profilok mögött.
Az elejétől szappanopera volt
Musk még május közepén közölte, hogy továbbra is elkötelezett, de szünetelteti a Twitter felvásárlását célzó tárgyalásokat, amíg nem kap elég adatot a kamuprofilokról. A Reuters által megkérdezett jogi szakértők szerint az előzményeket ismerve valamennyire várható volt, hogy Musk visszalép az üzlettől, de arra nem számítottak, hogy ez ilyen hamar, érdemi újratárgyalás nélkül következik majd be. Musk hirtelen meghátrálása sokként érhette a Twittert, amely azt gondolta, hogy még hajlandó lesz visszaülni a tárgyalóasztalhoz.
Az elejétől szappanopera volt az egész (a Twitter igazgatósága április 25-én fogadta el Musk ajánlatát, ami részvényenként 54,2 dolláros felvásárlási árról szólt), és már Musk kezdeti, 44 milliárd dolláros ajánlata is fejcsóválást váltott ki a befektetők körében.
Sokan kérdezik majd, hogy miért volt fontos ennyiért ajánlatot tennie Musknak, ha aztán amúgy is bűnbaknak kiáltja ki a platformot és kihátrál a befektetésből.
A Teslára ugyanakkor kedvezően hathat a Twittertől való elfordulás, mert az ellátási láncok problémái miatt soha nem volt még ennyire szükség Muskra. A befektetők is szívesebben látnák Muskot a Teslára és a SpaceX-re koncentrálni, mert a Twitter csak elvitte a fókuszt.
A nagy kérdés
A jogi eljárás küszöbön álló megindítása előtt fontos tudni, hogy
- a bíróság előtt elég nyomós indokot kell majd prezentálni ahhoz, hogy tényleg kútba essen az üzlet,
- jogi szakértők szerint az ilyen ügyekben a felvásárolandó cégek a hosszú, több hónapos és bizonytalan pereskedés helyett gyakran választják inkább a megegyezés újratárgyalását (még alacsonyabb áron is) vagy a pénzbeli kártérítésben való megegyezést,
- Musk egy, a Twitternek írt múlt pénteki levelében azt fejtegette, hogy mivel a Twitter félreinformálta őt a kamu profilokról, ez pedig kimeríti a vállalat értékét csökkentő, lényeges hátrányos változás (MAE=material adverse effect) forgalmát, ami miatt ő kihátrálhat a szerződésből.
A kérdés már csak az, hogy a Delaware-i bíróság is ilyen változásnak ítéli-e meg a kamuprofil-vitát.
Ráadásul az egésre Musk egy mémmel válaszolt saját Twitter fiókján:
Ez Elon Musk saját olvasata az ügyről. A mém szerint először azt mondta a Twitter, hogy Musk nem veheti meg a céget. Aztán azt, hogy nem adnak információt a kamuprofilokról. Most bíróságon köteleznék Muskot a felvásárlásra. Ahol viszont kötelezően be kell mutatniuk a kért információt. Legalábbis Elon Musk szerint.