Míg az Egyesült Államok az ukrán nyersanyagokért cserébe garantálna az ország biztonságát, az EU állítólag win-win üzletet ajánlana.
Mi történt? Emmanuel Macron francia elnök hétfőn a Fehér Házba látogatott, ahol Donald Trumppal egyeztetett. A két elnök sajtótájékoztatóján Trump arról kezdett beszélni, hogy Európa a támogatásra szánt összegeket mindössze kölcsönbe adja Ukrajnának, mire Macron megállította az amerikai elnököt és kijavította: a teljes ukrán támogatás 60 százalékát az Európai Unió fizette Ukrajnának, ebben kölcsönök, garanciák, és vissza nem térítendő támogatások is voltak. Trump erre úgy reagált:
„Ha ezt hiszed, részemről oké.”
Miért érdekes ez? Donald Trump ugyanis mindenáron anyagi ellentételezést próbál meg elérni, de nem Oroszországtól, hanem Ukrajnától, cserébe a NATO nyújtotta kaonai védelemért. Macron a Fehér Házban, arra a kérdésre válaszolva, hogy szerinte az Egyesült Államokat kompenzálni kellene-e azért a mintegy 300 milliárd dollárért, amit Ukrajnára költött, azt válaszolta: elsősorban Ukrajnát kellene kompenzálni, hiszen ők vesztettek rengeteg erőforrást a háborúban. Utána természetesen a támogató felek következhetnek, de erre inkább a befagyasztott orosz vagyont kellene használni – tette hozzá a francia elnök.
Akkor semmiben sem értenek egyet? Macron Washingtonban is egyértelművé tette: Oroszországot tartja a konfliktus agresszorának. Donald Trump ezt nem tette meg, sőt, kiemelte, hogy véleménye szerint Vlagyimir Putyin „nagyon pozitív módon” vezeti Oroszországot. Az államfők egyetértettek ugyanakkor abban, hogy eljött a béke ideje. Macron azt is kiemelte, hogy nem köttethet olyan megállapodás, amely sérti Ukrajna szuverenitását. Trump erre rákontrázott, mondván: egész életében üzleteket kötött, és senki se aggódjon, nemsokára eljön a kiegyezés.
Mit akar Trump? A múlt héten Donald Trump „alkalmatlannak”, majd „diktátornak” nevezte az ukrán elnököt, aki azt válaszolta Trumpnak, hogy orosz dezinformációs buborékban él. A színfalak mögött mindeközben egy üzlet kezdett alakulni az Egyesült Államok és Ukrajna között.
A Trump-adminisztráció 500 milliárd dollár értékű ukrán ritkaföldfém-ásványkincshez szeretne hozzájutni, az USA katonai támogatásának ellentételezéseként.
Volodimir Zelenszkij múlt héten még elutasította ezt az ajánlatot arra hivatkozva, hogy az amerikaiak közel sem nyújtottak ekkora értékű katonai támogatást, és biztonsági garanciákat sem foglaltak a megállapodásba. A tárgyalások azonban felpöröghetnek, ugyanis Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettes hétfőn már arról beszélt: közel a megállapodás Washington és Kijev között.
Mi jöhet most? Az Euronews információi szerint az új megállapodásban az Egyesült Államok garantálná Ukrajna biztonságát, cserébe azért, hogy részesedjen az ország erőforrásaiból egy új alapon keresztül, ami az „Újjáépítési Befektetési Alap” nevet fogja viselni. A tervezet szerint az USA 100 százalékos pénzügyi érdekeltséget tartana fent az alapban, és Ukrajnával közösen kezelné azt.
A megállapodásba tartoznának az ásványi erőforrások, olaj- és gázkészletek, valamint az infrastruktúrák és kikötők is Ukrajnában. A dokumentumban állítólag az is szerepel, hogy ez a kiegyezés egy konkrét lépést jelentene a béke megteremtése felé.
Mit tesz eközben az EU? Az AFP értesülései szerint az EU is arra készül, hogy üzletet ajánljon Ukrajnának a „kritikus nyersanyagaiért” cserébe. A különbség állítólag az lenne, hogy az uniós tisztviselők olyan feltételekhez kötnék a katonai biztonság garantálását, amelyek mindkét félnek előnyösek lennének. Erről az Európai Bizottság iparstratégiáért felelős biztosa beszélt az AFP-nek, hétfői, kijevi látogatása nyomán, ahova többek között Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével együtt utazott.