A világ egyik legnagyobb befektetési bankja, a Goldman Sachs bejelentette, hogy nem lesz elsődleges részvénykibocsátás (IPO) azoknál a cégeknél, ahol nem ül legalább egy nő a vezetőségben.
A bejelentést a New York Post szúrta ki, mikor David Solomon, a Goldman Sachs vezérigazgatója a CNBC-ben adott interjújában elmondta, elesnek az elsődleges kötvénykibocsátástól azok a cégek, ahol a vezetőség kizárólag férfiakból áll.
A döntését azzal indokolta, hogy az elmúlt négy év tőzsdére lépéseit megvizsgálva azt látta, hogy sokkal jobban teljesítenek azok az IPO-k, ahol volt női tagja az igazgatóságnak vagy etnikailag diverz volt.
Ezért 2020. július elsejétől minden olyan amerikai és európai cég, ahol a Goldman Sachs-nek többségi befektetése van, köteles a nemi és etnikai diverzitást szem előtt tartani, ha tőzsdére lépést tervez. Solomon azt mondta, a bank minden rendelkezésükre álló tudástőkét a potenciális jelöltekről hajlandó megosztani azokkal a cégekkel, akik ezt igénylik és diverzitásra törekednek.
A Goldman Sachs az első igazi tőzsdei nagyágyú, aki megteszi ezt a lépést, de a bostoni State Street befektetési bank már 2017-ben elindította „Fearless Girl” nevű kampányát, hogy női vezetők kinevezésére buzdítsa a vállalatokat.
A Goldman színre lépése viszont extra erős kiállást jelent, mivel ez az egyik legjelentősebb IPO-kibocsátó a világon. A Wework-botrányban is aktív résztvevő volt, 47 milliárd dollárra értékelték a céget, majd kihátráltak, mikor a cégértékelés 8 milliárdra csökkent. A Wework igazgatósági tanácsában csak férfiak ültek.
Borítókép: Tim Mossholder// Unsplash