A kannabiszipar szereplői abban bíznak – nem egyedüliként –, hogy Trump második elnöksége alatt enyhülhet a szabályozás és tovább nőhet a piac. De láttak ők már sok mindent, és egy újabb csalódásra is fel vannak készülve.
A marihuána világa nagy reményeket fűz Donald Trump amerikai elnök második ciklusához. Bár az USA-ban jelenleg 38 államban valamilyen formában legális a fű árusítása, szövetségi szinten továbbra is be van tiltva. Annak ellenére, hogy az amerikaiak körében egyre népszerűbbek a THC-vel átitatott termékek, az engedély nélküli értékesítés burjánzik, és a legális bódító hatású készítményeket is országszerte árusítják. Ez azt jelenti, hogy mivel a szer a legszigorúbb kategóriába esik, a 30 milliárd dolláros piac profitabilitása nagy mértékben gyengül. Bár a Biden adminisztráció megpróbált változtatni a helyzeten, és rászánta magát a történelmi lépésre, hogy átsorolják az enyhébb kategóriába a tudatmódosítót, a kísérlet fennakadt a politikai és bürokratikus akadályokban.
Az első ciklusa alapján a volt és leendő elnök nem éppen a szektor barátja. 2017-es elnöksége első hónapjában a kormányzat figyelmeztetésben részesítette a rekreációs marihuánaipart, és a szövetségi törvények „szigorúbb végrehajtásával” fenyegetőzött. Az akkori amerikai igazságügyi miniszter, Jeff Sessions visszavonta az Obama alatt felállított irányelveket, amelyek lehetővé tették a rekreációs fűipar virágzását, félelmet és paranoiát keltve ezzel az iparágban. Végül azonban békén hagyta az államilag engedélyezett marihuána-kereskedelmet.
Hogyan működik a piac Amerikában?
A 2024-es értékesítés becslések szerint nagyjából 32,6 milliárd dollárt tehet ki, ez 11 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest, és az organikus termékek piacával vetélkedik méretét tekintve. A marihuána elterjedése olyan mértékű, hogy hatból egy amerikai havonta, de húszból egy naponta is fogyasztja a szert.
Rekreációs célból is legális 24 államban, de valamilyen szinten dekriminalizált, vagy orvosi felhasználásra engedélyezett a használata további 14-ben. Szövetségi szinten azonban továbbra sincs legalizálva, ami azt is jelenti, hogy a tagállamok között sem lehet kereskedni ezekkel a termékekkel. Így a keresletet csak a helyben termesztett marihuánával lehet kielégíteni. Eddigi nyilatkozatai alapján ezen nem valószínű, hogy Trump változtatna.
Azóta az elnök álláspontja gyökeresen megváltozott, a kampánya alatt Trump felszólalt a szabályozások újragondolása mellett és megismételte, hogy hisz az államok szuverén jogai szerinti megközelítésben a legalizálással kapcsolatban. Palm Beach-i lakosként támogatta azt a floridai törvénymódosítást is, amely legalizálta volna a kannabisz rekreációs használatát az államban. (A javaslat végül elbukott, a részvételi arány nem érte el a szükséges alsó határt.)
A „pálfordulásban” lehetőséget lát és optimista Boris Jordan, a Curaleaf marihuánatermesztő vállalat vezérigazgatója és igazgatósági tagja is. Az amerikai Forbes-nak adott nyilatkozatában kiemelte, hogy Trump a kampányában elkötelezett volt a marihuána mellett, és az elnöksége szerinte pozitív hatással lehet a szektorra:
Egy dolgot tudok Trumpról, ha megígér valamit, akkor azt megpróbálja kivitelezni. Nem mindig sikerül neki, de legalább megpróbálja.
Jordan, és a fűipar támogatói azon kevesek közé tartozhatnak, akik csalódottak lehetnek Matt Gaetz visszalépése miatt, ugyanis a visszalépő igazságügyiminiszter-jelölt nagy támogatója a fűnek. „Ez egy hatalmas veszteség nekünk” – fogalmazott a helyzettel kapcsolatban Jordan „azt gondolom még többet és még gyorsabban kaptunk volna, ha ő töltötte volna be a pozíciót.”
A csalódottságot tovább fokozhatja, hogy Gaetz utódja, Pam Bondi, Florida volt állami főügyésze egészen más hangnemben beszélt a marihuánáról, hivatali ideje alatt ellenezte az orvosi használatát is.
Míg az ifjabb Robert F. Kennedy, akit Trump az egészségügy élére jelölt, szintén a kannabisz legalizálása mellett áll, Marty Makary, aki vezetné az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalt (FDA), amellett érvel, hogy a fű kapudrog, és cseppet sem olyan biztonságos a használata, mint ahogyan azt a legtöbben gondolják. A helyzet tehát korántsem egyszerű: noha Trump a marihuána mellett kampányolt, a kormányzatban bőven vannak a szernek támogatói de ellenzői is. Jordan ezek ellenére továbbra is úgy vélekedik, hogy amíg ezek az emberek azt teszik, amit Trump mond nekik, a fűipar rendben lesz.
Bár nem a kormány tagja, Elon Musk befolyása Trumpra és az amerikai politikára egyre inkább megkérdőjelezhetetlen. A világ leggazdagabb emberéről tudható nem veti meg a szer használatát, 2018-ban élő adásban tépett be Joe Rogan podcasterrel (amire a Tesla részvényei akkor 9 százalékot estek).
David Boies, Amerika szerte ismert ügyvéd osztja Jordan optimizmusát:
Sokkal valószínűbb, hogy pozitív változást látunk majd, Trump alapvetően az államok kezében hagyja a dolgokat. Az ő felfogása az, hogy csináljanak az emberek amit akarnak.
Ha a szövetségi szinten nem legalizálja a szert (azaz nem lép semmit), akkor politikailag is kényelmes lehet a helyzete. Egyszerre érvelhet a marihuánabiznisz ellen, és hunyhat szemet a szerhasználat felett az államok szabadságára hivatkozva.
A marihuána szabályozása az USA-ban államonként. Forrás: DISA
Azonban van olyan szakértő is, aki szerint nem érdemes hamis illúziókba ringatni magunkat, a fűkérdés nem lesz a prioritások között. Tate Bennet, a Coalition for Cannabis Policy, Education, and Regulation nonprofit szervezet társügyvezetője szerint az első 100 napban sokkal fajsúlyosabb kérdések lesznek az asztalon, de a négyéves elnökség alatt valami jó is kisülhet Trump visszatéréséből a piac számára.
Bennet, aki tagja volt az előző Trump-adminisztrációnak a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) asszisztenseként, az új igazságügyiminiszter-jelölttel kapcsolatban is bizakodóbb, Bondi jelenlegi álláspontját ugyanis pontosan nem ismerjük, erről többet fogunk tudni a szenátusi meghallgatása után.
David Joyce, republikánus képviselő, aki 2023-ban benyújtott egy, a szövetségi legalizációról szóló törvényjavaslatot, szintén bizakodó Trump kijelentéseivel kapcsolatban, és számít arra, hogy az elnök betartja a kampányban tett ígéreteit.
Bár Trump mellett egyre több republikánus támogatja a kannabisz legalizálását, az iparág már hozzászokott a csalódásokhoz is. A vállalkozások működése mindenesetre az eddigiek szerint fog folytatódni, az csak hab lenne a tortán, ha esetleg változás következne. A piac növekedése ugyanis gyakorlatilag eddig is folyamatos volt, és elemzések szerint 2030-ra elérheti az 55 milliárd dollárt Trumptól függetlenül is.