Először bizonyítják dokumentumok, hogy a TikTok mögött használt belsős platformra kínai kormánytisztségviselők is ráláthattak.
A TikTok anyacége, a ByteDance lefejlesztett egy alkalmazást. A Feishu-t a cég alkalmazottai használják, többek között a TikTok szinte teljes belső kommunikációját is tartalmazza. Az amerikai Forbes a hozzá eljutott dokumentumok alapján most azt írja, a belsős app
„széleskörű ellenőrzésnek” volt alávetve a Kínai Kommunista Párt (KKP) 20. kongresszusa előtt tavaly ősszel.
A TikTok szerint azonban semmilyen védett információhoz nem fért hozzá a Párt.
A TikTok fontos háttérrendszere
A Feishu egy, a Google Docshoz és a Slackhez hasonló ByteDance termék, amely a TikToknál dolgozók dokumentumainak, csevegéseinek, megbeszéléseinek, naptárainak és egyéb üzleti feljegyzéseinek ad otthont. Az elmúlt évben anyalapunk, az amerikai Forbes több száz, a Feishu-ban tárolt belsős TikTok-anyagot tekintett át, köztük ügyvédi titoktartási információkat, a tartalmi irányelvek tervezetét vagy azokat az információkat, amik a TikTok amerikai felhasználóinak adatainak védelméről szólnak.
A dokumentumok azt mutatják, kínai kormánytisztviselők hozzáfértek a Feishu-hoz és az ott tárolt információkhoz. Ha eddig Peking azt mondta, nincs közvetlen kapcsolata a TikTokkal vagy annak anyacégével, az akár igaz is lehetett. Nem is volt rá szüksége.
A most megszerzett iratok szerint viszont pontosan belelátott a cég lelkébe, minden titkába.
Mindez felveti azt is, hogy hiába mondja a ByteDance, hogy nincs politikai kontroll alatt, ha a párt közben hozzáfér a legfontosabb háttérrendszereihez.
Egy fontos kongresszus
A pártkongresszus fontos, egyhetes esemény Kínában, amit ötévente hívnak össze. Itt választják meg a következő ötéves ciklusra a párt és az ország vezetőit, vázolják fel a következő időszak politikai programját. A tavaly októberi esemény kiemelten fontos volt: Hszi Csin-ping elnök olyan hatalmat kapott a kongresszustól, amit Mao Ce-tung óta kínai elnök nem. Üzenetértékű volt, hogy a kongresszus utolsó napján egyik elődjét, Hu Csin-taót akarata ellenére látványosan kivezettették a teremből.
Az persze az USA-ban is megszokott a választások előtt, hogy a nagy techcégek felkészülnek a politikailag érzékeny időszakra, ugyanakkor a TikTok esetében nemcsak a biztonsági protokollt vizsgálták felül. A Feishu beengedte felületére a kínai szabályozó hatóságokat is, többek között a kínai kiberbiztonsági testület ad hoc ellenőrzéseit is teljesítették. Nemcsak a ByteDance-nél, több kínai techcégnél is történt hasonló.
Hsziao Csiang, a Berkeley Egyetem kutatója a Forbesnak elmondta, hogy Kínában a technológiai cégek kormányzati ellenőrzése rutinszerű, különösen az olyan nagy események előtt, mint a Nemzeti Kongresszus. Arra vonatkozóan, hogy az ilyen ellenőrzések kiterjedhetnek-e a Feishu-ban tárolt TikTok-felvételek felülvizsgálatára, azt mondta, „ez az ellenőrzések szintjétől függ”.
Mit mondanak a TikToknál?
A ByteDance szóvivője, Jodi Seth szerint a TikTok nem szerepelt a vizsgált alkalmazások között. „Míg néhány ByteDance app nem érhető el Kínában, más termékek, mint például a Douyin és a Toutiao, Kínában működnek, és követik a kínai törvényeket és szabályokat. A dokumentumban említett ellenőrzések célja az adatvédelmi és biztonsági rések tesztelése és az azokkal szembeni védelem volt” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy az ellenőrzés során a kínai szabályozók hozzáférhettek-e a TikTok Feishu-n belüli, védett információihoz, Alex Haurek, a TikTok szóvivője azt mondta:
„nem, mert nem az alkalmazottak kommunikációjára összpontosítottak”.
Később azt is hozzátette: ilyenre csak bűncselekmény gyanúja esetén kerülhetne sor, de ez bevett gyakorlat más országokban is. Seth és Haurek nem válaszoltak arra a kérdésre, hogy a ByteDance korábban elérhetővé tette-e a TikTok alkalmazotti kommunikációját a kínai kormány számára.
USA vs. Kína: egyre több az aggály a TikTok körül
A ByteDande működésével kapcsolatban több aggály is felmerült eddig, például újságírók lehallgatása.
Washingtonban egyre komolyabb az aggodalom amiatt, hogy a kínai kontroll alatt működő TikTok több millió amerikai adatait tárolja. Ahogy arról már korábban is írtunk: az Egyesült Államokban már komolyan fontolgatják a TikTok betiltását. A precedens az európai piacot is elérheti. Vállalkozások millióit érintené világszerte, ha tényleg búcsút kellene inteniük a kínai platform nyújtotta lehetőségeknek.