A bírságösszeg meghatározásánál a jegybank figyelembe vette, hogy az ilyen típusú jogszabálysértés különös súlyú a tőkepiac biztonságos, zavartalan működése szempontjából.
Mi történt? Bennfentes információk alapján kereskedett valaki a Waberer’s részvényeivel, emiatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 15 millió forintos bírságot szabott ki egy magánszemélyre és feljelentést tesz a bennfentes kereskedelmet tiltó jogszabályi rendelkezések megsértése miatt – írja az MNB a közleményében.
Részletek. Az MNB az eljárás során megállapította, hogy a magánszemély a vizsgált megbízásbeadások, illetve ügyletkötések időpontját megelőzően olyan adatokhoz, információkhoz fért hozzá, amikből összességében egyes, a kibocsátóval kapcsolatos és a nyilvánosság számára nem elérhető információkra, és ezek között bennfentes információkra következtethetett. Az MNB megállapítása szerint az eljárás ügyfele a vizsgált időszakban négy alkalommal kereskedett a nyilvánosság számára nem elérhető, bennfentes információk birtokában, azok felhasználásával, amivel tiltott bennfentes kereskedelmet valósított meg.
Mi az a bennfentes információ? Minden olyan közvetlenül vagy közvetve egy vagy több kibocsátóval, illetve egy vagy több pénzügyi eszközzel kapcsolatos pontos információ, amit nem hoztak nyilvánosságra, és ami nyilvánosságra kerülése esetén valószínűleg jelentős hatást gyakorolna a pénzügyi eszköz árára.
A tőkepiaci törvény és a MAR tiltja az ilyen információ felhasználásával kötött, bennfentes kereskedelemnek minősülő ügyleteket.
A bennfentes kereskedelem alapvető jellegzetessége az a tisztességtelen előny, amihez a bennfentes információval rendelkező személy harmadik felek kárára a bennfentes információ megszerzésével jut, és amely a tőkepiacon képes aláásni a befektetői bizalmat.
A büntetés. A bírságösszeg meghatározásánál a jegybank figyelembe vette, hogy az ilyen típusú jogszabálysértés különös súlyú a tőkepiac biztonságos, zavartalan működése szempontjából. Súlyosító körülménynek számított, hogy
a magánszemély több alkalommal (vagyis több bennfentes információ alapján, és több kereskedési napon) valósított meg bennfentes kereskedelmet.
Továbbá, hogy a Waberer’s részvényekkel Prémium kategóriában kereskednek és szerepelnek a BUX és BUMIX indexkosarakban. Az ügy kapcsán a jegybank feljelentést is tesz.
A Waberer’s. A Waberer’s cégcsoport Európa meghatározó, saját flottával rendelkező logisztikai részvénytársasága, egy komplex logisztikai szolgáltató. A Forbes.hu korábban beszámolt róla, az alapító Wáberer György érdekeltségébe tartozó vagyonkezelő 2023 tavaszán kiszállt a Waberer’s International logisztikai cégből. Részvénycsomagját Tiborcz István vette meg, akinek szavazati aránya 52,01 százalékra nőtt a cégben, egyúttal más Wáberer-érdekeltségbe is bevásárolta magát. A Waberer’s-ben az üzlet lezárultával két főtulajdonos maradt, Tiborcz mellett Jellinek Dániel, a Trevelin Holdingon keresztül (a közkézhányad 19,1%) – ez közvetve az Indotek Group.
A Mol Vagyonkezelő Kft. 2024 áprilisában megvette a Waberer’s International Nyrt. részvényeinek 15 százalékos csomagját. A Mol és a Waberer’s a tranzakcióval egy időben stratégiai együttműködési megállapodást kötött. Az Indotek Group akkor közölte, a Waberer’s International Nyrt.-ben 2020-ban megszerzett 28,9%-os tulajdonrészét értékesítette sikeresen.