Persze, az anyacéget, a BDPST-t nem kell félteni.
Sem a turai kastélyszálló, sem pedig a tarcali ötcsillagos szálloda nem tud nyereségesen működni, írja Tiborcz István, Orbán Viktor kormányfő vejének luxusszállóiról az mfor.hu.
A Tiborcz-érdekeltségű két ötcsillagos hotel közül a kastély két évvel ezelőtt, 2020 nyarán nyitotta meg kapuit a vendégek előtt, pont a koronavírus-járvány első hulláma után, ezt ősszel újabb hosszú lezárás követte. Ami a tarcali szállót illeti, korábban Mészáros Lőrinc tulajdonába tartozott, tőle vette át 2019 novemberében, az ügyletet 881 millió forintnyi banki kölcsönnel finanszírozta a BDPST Zrt.
Tura
A Botaniq Turai Kastélyt a TRA Real Estates Kft. üzemelteti. A társaság tavaly majdnem megtízszerezte az értékesítésből származó árbevételét, 127 millió forintról 1,22 milliárdra. A kiegészítő mellékletből csak annyi derül ki, hogy a bevétel főtevékenységből (szállodai szolgáltatásból) származott. Ezzel párhuzamosan a kiadások is megemelkedtek, az anyagjellegűek több mint a triplájára (215 millióról 742 millióra), valamint ugyanilyen mértékben nőttek a személyi jellegűek is (149 millióról 509 millióra). Ez utóbbi oka a létszámbővülés, 42 fő után már 65 fő volt az átlagos foglalkoztatotti létszám. A bérköltségből kiindulva a cégnél az átlagos bruttó havi bér 406 609 forint után tavaly 474 335 forintra emelkedett.
Mivel a ráfordítások növekedését nem bírták el a megemelkedett bevételek, ezért már üzemi szinten is jelentős veszteséget mutattak ki, amin a közel 300 millió forintos pénzügyi műveleteken realizált veszteség tovább növelt.
Így végeredményben 426 millió forintos mínusszal zárta az évet a cég a korábbi 237 milliós veszteség után.
Tarcal
Tarcalon eközben nemcsak hogy nem sikerült a turai kastélyszállóhoz hasonló mértékben növelni a bevételeket, de még csökkenés is történt. 333,5 millió után 327,8 milliót könyveltek el tavaly, ami szállodai szolgáltatási tevékenységből származott. A csökkenő bevételekkel szemben az anyagjellegű és a személyi jellegű ráfordítások is egyaránt növekedtek (6, illetve 33 százalékkal).
Összességében 172,3 millió forintos veszteséget könyvelt el tavaly a Témadesign Kft., az előző évben 103 millió forintos volt a mínusz.
Járvány
Az mfor.hu megjegyzi, hogy a vizsgált két luxusszálloda veszteséges működése nem rendkívüli a szektorban. 2021 még komoly lezárásokkal indult a járvány miatt, amit hónapokig nem oldottak fel, és utána is csak korlátozva, például védettségi igazolványhoz kötve lehetett szállást foglalni. Az üzemeltető cégek ebből kifolyólag sem tudtak volna a korábbinál sokkal jobb évet produkálni. Nem úgy az anyacég, a BDPST Zrt., ami tavaly több mint 12 milliárdos nyereséget könyvelhetett el.