A Scheer-Garancsi duó fémjelezte irodaházakat a tervezettnél is drágábban veszi meg az állam.
Mi történt? A kormány eredetileg 100 milliárd forintért vásárolta volna meg a Városliget mellett épült két irodaházat, de végül a NER-es építőcég kérését elfogadva 120 milliárdot fizet érte – derült ki a 24.hu cikkéből.
Háttér. A Dürer Park irodaházait építő Dürer Befektetési Kft. tulajdonosa a Garancsi István és Scheer Sándor érdekeltségébe tartozó Market Építő Zrt. és a Főnix Magántőkealap (cikkünk megjelenése után a BDPST Group jelezte, hogy ebben Tiborcz nem érdekelt, az alapot a Tiborcz érdekeltségébe tartozó Gránit Alapkezelő kezeli, önállóan). Garancsi István a Forbes legutóbbi 50-es listáján a 10. leggazdagabb magyar a 197,3 milliárd forintos becsült vagyonával, Scheer Sándor a 15. helyen áll 128,9 milliárddal (Tiborcz István pedig a 27. helyen végzett a maga 75,3 milliárdjával).
A többnél is több. A kormány már az irodaházak elkészülte előtt vételi megállapodást kötött a Dürer Parkkal, illetve a nyilvánosság tájékoztatása nélkül rendelt további három helyen új irodaházakat. A Dürer Parkra eredetileg 100 milliárd forintot szántak, de végül elfogadták a építő cég áremelési kérését, így 119,4 milliárdba kerül majd a vásárlás. Ehhez jön hozzá a Bosnyák téri Bayer-projekt költsége, melyre az eredetileg kijelölt 244 milliárd helyett 324,6 milliárdot költ a kormány, míg a Mol-torony melletti Budapart irodaházai esetén 250 milliárd forint a várható vételár. Így összesen az eredeti 600 milliárd helyett 700 milliárd forint közpénz kerül NER-es vállalkozókhoz, miközben az eredeti ajánlat is erősen túlárazott volt a szakértők szerint.