Jellinek Dániel cégcsoportjából az elmúlt években tízmilliárdok áramlottak ki egy országos szinten kevéssé ismert pécsi vállalkozó cégéhez, majd Tiborcz István BDPST Zrt.-jéhez úgy, hogy a pénzmozgásokat igyekeztek elrejteni.
Tiborcz István cégbirodalmába 2019 és 2022 között több mint 27 milliárd forint érkezett egy rejtélyes forrásból, a pénz forrása Jellinek Dániel lehetett. Korábban sosem sikerült alátámasztani, hogy a hagyományos üzleti kapcsolatnál szorosabb pénzügyi viszony van a két milliárdos között, de a G7 hosszú oknyomozó cikkben taglalja az első bizonyító erejű dokumentum és az ez által jelzett pénzmozgás részleteit.
Az összekötő
A lap szerint Hornung Áron, a Duna House (DH) pécsi franchise-tulajdonos családjának tagja ingatlankezeléssel foglalkozó első saját cégéhez, a Fagales Zrt.-hez úgy érkezett három év alatt 23,4 milliárd forint osztalék, hogy egy forint árbevétele sem volt. A pénz forrása Jellinek Dániel egyik cége, a Geraldton Zrt. volt, hiszen osztalékfizetései szinte hajszál pontosan megegyeznek azzal az összeggel, amit a Fagales kapott.
A Geraldton 2021-es éves jelentésébe véletlenül bekerült, hogy a társaság egy évvel korábban a Fagalesnek fizettet ki közel 5 milliárd forintnyi osztalékelőleget, így egyértelművé vált a cégek közötti kapcsolat, és az, hogy a Geraldton-osztalék haszonélvezője nem Jellinek Dániel családja, ahogy azt a vállalkozó korábban nyilatkozta, hanem a Fagales Zrt.
Itt nem állt meg
A pénz azonban nem állt meg a pécsi vállalkozónál, aki Tiborcz István gimnáziumi baráti köréhez tartozik. A BDPST Zrt. 2019 és 2022 között több mint 27 milliárd forintnyi olyan osztalékbevételt mutatott ki, amelynek eredetét nem árulták el a beszámolójukban, és a G7 kérdéseire sem. Az osztalék beérkezésének üteme pedig nagyon látványosan lekövette a Fagales Zrt. kifizetéseit.
A BDPST minden érintett évben a Fagales által kifizetett pénznek pontosan a 94,0975 százalékát kapta ilyen formában.
Közös könyvelés
A fővárosi BDPST és Geraldton, illetve a pécsi Fagales beszámolóit évek óta ugyanannak a székesfehérvári könyvelőirodának ugyanaz a Sukorón élő könyvelője készíti egységes sablon alapján.
A G7 kutatása szerint a 2019 közepén még egyetlen főt sem foglalkoztató vállalatnál az elmúlt hónapokban már több mint egy tucat ember dolgozott. A felfutásban az Orbán-család cégei is szerepet játszottak. A BDPST-csoporthoz tartozó vállalatok jelentős részének ők készítik a beszámolóit, de Orbán Ráhel baba- és gyermektermékeket értékesítő vállalkozása számára is könyvelnek.
Az út vége tavaly decemberben érkezett el, amikor Jellinek Dániel értékesítette a korábban is kifizetőhelyként működő Geraldton Zrt.-t, amit egy indokolatlanul bonyolult ügylet keretében Tiborcz István BDPST-je vett meg.