A TI Magyarország egy interaktív felületen mutatja meg, hogy a tendereken keresztül kikhez jut az adófizetők pénze. Az élmezőnyben két milliárdos.
A Nemzeti Együttműködés Rendszerének két csúcsgazdag oligarchája, Szíjj László és Mészáros Lőrinc nyerték el a közbeszerzéseket a legnagyobb összegben 2018 és 2020 között, derül ki a Transparency International (TI) Magyarország új, Tenderbajnok elnevezésű interaktív felületén böngészhető adatokból.
Egy elképesztően nagy szám: 1500 milliárd forint
Mint arra a TI Magyarország által május 10-én elindított online platformja rávilágít: a két oligarcha, a Szijjártó Péter luxusjachtoztató Szíjj László és Orbán Viktor gyermekkori kebelbarátja, a felcsúti gázszerelőként ismertté vált, nemrég a londoni Ritzben lefotózott Mészáros Lőrinc
a vizsgált időszakban több, mint 1500 milliárd forintnyi megbízást nyertek el.
Szíjj László és Mészáros Lőrinc párosa egyenként és együtt is magasan a mezőny fölé emelkedik az érdekeltségeik által összesen elnyert közbeszerzések értékét tekintve.
- Egyetlen cég, a Szíjj László érdekeltségébe tartozó Duna Aszfalt Út és Mélyépítő Zrt. összesen több mint 626 milliárd forintnyi közbeszerzést nyert el a 2018-2020-as időszakban.
- Szíjj cégei 914 milliárd forint összegű,
- míg Mészáros Lőrinc vállalatai 633 milliárd forintot kitevő közbeszerzési eljárást mondhattak magukénak a vizsgált időszakban, melyek között a két oligarcha saját tulajdonában álló, és közösen birtokolt érdekeltségei egyaránt megtalálhatóak.
- A két oligarcha cégei által elért összeredménnyel Szíjj László vállalkozásai a három év alatt elnyerhető teljes vizsgált közbeszerzési érték 10, míg Mészáros Lőrinc cégei ugyanannak a 7 százalékát szerezték meg, nem számítva a családtagok vállalkozásainak eredményét.
Itt van a te pénzed
A Tenderbajnok felület célja, hogy grafikus formában, kereshető módon bemutassa a közpénzt elnyerő cégeket, közbeszerzési tevékenységüket, eredményüket, tulajdonosi hátterüket és a tulajdonosaik közhatalmi szerepvállalását, valamint rávilágítson a rendelkezésre álló adatok alapján azonosítható korrupciós és integritási kockázatokra. A felület létrehozásához több, nyilvánosan hozzáférhető adatforrást kötött össze a TI Magyarország.
A Tenderbajnok oldalon a TI Magyarország által összeállított szempontoknak megfelelő több mint 2700 cég és több mint 5200 végső tulajdonos adatait összegeztük.
A vizsgált vállalatok összesen 8,9 ezer milliárd forint értékben nyertek el közbeszerzéseket 2018 és 2020 között.
Pénz és hatalom
A kockázatok, kiugró értékek azonosítását figyelmeztető jelzések, úgynevezett red flagek jelzik a felületen. A felhasználók mások mellett rákereshetnek a vizsgált időszakban a legnagyobb összegben közbeszerzéseket elnyerő cégekre, azok végső tulajdonosaira, így mutatva rá a közbeszerzési piacon azonosítható koncentráció mértékére. A vizsgált entitások közül 237 vállalkozás és 230 tulajdonos nyert el megbízásokat 5 milliárd forint feletti értékben.
A felület egyedülálló módon a közbeszerzéseken nyertes cégek tulajdonosainak közhatalmi szerepvállalását is átláthatóvá teszi, vagyis azt, hogy mely tulajdonosok töltöttek be különböző pozíciókat állami, illetve önkormányzati szervezetekben, miközben érdekeltségeik közbeszerzéseket nyertek. Az utóbbi mutató az összeférhetetlen kapcsolatok azonosítását segíti elő.
118 tulajdonos esetében azonosítottunk közhatalmi pozíciót, melyek egy része azonos volt vagy kapcsolatban állt az ajánlatkérő szervezettel.
Borítókép: Az újjáépítés alatt álló déli összekötõ vasúti híd utolsó, beépítésre váró hídeleme 2021. február 20-án. A Rákóczi híd (korábban Lágymányosi híd) közvetlen szomszédságában lévõ vasúti híd felújítását és bõvítését a Duna Aszfalt Kft. végzi. A Keleti pályaudvar és Hegyeshalom közötti vonalon lévõ hídon a meglévõ két, egyvágányos hídszerkezetet elbontják és három új, egyvágányos hídszerkezetet építenek a helyére.
MTI/Máthé Zoltán