A Temuval dolgozó egyik futárpartner, a DPD reagált az állítólagos csomagakadozásokra. Tény: tényleg brutálisan sokan rendelnek a kínai piactérről. Úgy tudjuk, a vámkezelésnél vannak most gondok, cikkünk frissült a NAV erre vonatkozó válaszával.
Temu-akták
2024 a Temu éve. Nálad is az lesz, legyél vásárló vagy e-kereskedő. Új rovat a Forbes.hu-n Vaszkó Ivánnal: hírek, iparági pletykák, mérések, elemzések.
Legutóbb: a Temu (nem is annyira) titkos fegyvere.
A Temu kiscsomagos logisztikai partnerei közül a DPD Hungary Kft. szerda délután reagált a hétfőn megjelent, akadozó szállításokról és túlterhelt kiszállítási rendszerről szóló cikkünk kapcsán küldött kérdéseinkre.
A Forbes.hu-nak küldött válaszában Varga László, a cég sales- és marketingigazgatója azt írta: megerősíti, hogy
„a csomagszám dinamikája az elmúlt hetekben jelentősen növekedett”.
Varga röviden összefoglalta a Temu logisztikai rendszerét, ennek összetettsége miatt szerintük „az esetleges fennakadások oka így többváltozós lehet”. Ők, DPD Magyaroszágként a légiszállítás és a vámkezelés után a végső kiszállításnál csatlakoznak be, előtte nincs egyik lépésnél sem ráhatásuk a folyamatra.
„A temus csomagok megléte az aktuális portfoliónkban semmiféle kapacitás vagy kiszállítási problémát nem okoz, nem okozott, a vállalt szállítási és teljesítési mutatóink valamennyi megbízónk esetében továbbra is a megszokott magas szinten vannak” – írta Varga.
Mi történt?
A legnagyobb, magyar nyelvű, Temu-témájú Facebook-csoportban tomboló panaszáradatból és a kínai piactér magyarországi hirdetéseinél észlelt kvázi leállásból arra lehetett követetkeztetni, hogy itthon logisztikai nehézségekkel küszködik a webshopóriás a megsokasodott rendelések miatt, írtuk meg hétfőn.
Az említett temus Facebook-csoportban egy olyan, anonim bejegyzésről is beszámoltunk, ahol valaki a DPD alkalmazottaként hivatkozott magára, és arról írt, hogy túl van terhelve a rendszer, és hogy a csomagfeldolgozó kapacitás többszöröse érkezik be repülőn.
A magyar DPD-től Varga most erre úgy reagált: a „sajnálatos, minden alapot nélkülöző, név nélküli kommenteket” figyelik, ha pedig ezek alkalmasak a jó hírnév megsértésére, akkor keresni fogják a „lehetséges jogi lépéseket”.
Van egy temus témád? Hallottál valami izgalmasat?
Írd meg TEMU-AKTÁK tárggyal az [email protected]-ra!
A vámnál akadhat el a dolog
Hogy a DPD-vel rendelők nem elégedettek, vagy legalábbis sokan keresik a céget a Temutól rendelt csomagjuk miatt, már csak azért is valószínű, mert a futárcég a minap a Facebookon reagált a Temu-csomagok kiszállításával és nyomonkövetésével kapcsolatban.
Ebben a posztban elmagyarázták, mit jelent a nyomkövetésben az az információ, hogy „csomagja szállítás alatt és a vámellenőrzés befejeződött”. Még nem azt, hogy a csomag már a futárnál van, hanem hogy a küldemény néhány napon belül átadásra kerül a DPD futárszolgálat részére. „Ebbe a fázisba a DPD nem tud beavatkozni, ezért várakozás szükséges” – írják.
Eközben logisztikai forrásból azt hallottuk, hogy a Temu-csomagok elakadásának oka az is lehet, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a múlt héten vezetett be új vámrendszert, a Temu-áruk vámkezelésével is foglalkozó cég pedig valószínűleg még nem boldogul az új rendszerrel.
Kerestük az érintetteket, a NAV sajtóosztálya cikkünk megjelenése után, péntek délután a Forbes.hu-nak azt írta: „2024. április 2-ától a NAV vámrendszerei és az ügyféli vámrendszerek közötti kommunikáció az Európai Unió követelményeinek megfelelően, az AN/PN/TS rendszerben történik. Az új rendszer elindulásakor egy esetben – 2024. április 3-án, 20 órás időtartamban – vezettünk be részleges üzemszüneti eljárást. Azóta a rendszer folyamatosan működik.”
Hozzáteszik, hogy tavaly november óta havi körülbelül 9 millió kiscsomag fut be hozzájuk, az áprilisban ezidáig beérkező 3,3 millió kiscsomag tehát szerintük nagyságrendileg hasonló volumen. Ezért nem tudják megerősíteni, hogy a „hetekben jelentősen növekedett a küldemények száma” (bár ez nem zárja ki azt, hogy a Temutól érkező csomagok száma megugrott volna), vagy hogy „a vámkezelő rendszerek kritikus lassulására lenne visszavezethető bármilyen tömeges fennakadás”.
Cikkünk az utolsó két bekezdéssel, a NAV péntek délutáni válaszával frissült.