Már szeptembertől jön a tanárok teljesítményértékelése, a következő évtől pedig már a fizetésük is e szerint fog változni. A kormány szerint 2027-re eléri a bruttó 1 millió forintot az átlagos tanárfizetés
A kormány tervei szerint idén szeptembertől indul a pedagógusok új teljesítményértékelési rendszerének a bevezetése a köznevelési intézményekben, a felkészülési időszak viszont már most februárban kezdetét veszi – derült ki az értékelési rendszer koncepciójának újabb, a Népszavához eljutott verziójából.
Az már korábban kiszivárgott, hogy egyénre szabott teljesítménycélokhoz kötné a javadalmazást a kormány a közoktatásban. Úgy tűnik, hogy
a szakmai és szakszervezeti tiltakozások ellenére a területért felelős Belügyminisztérium felpörgeti a rendszer bevezetését.
Ami a következő módon nézne ki:
- Már a mostani félévben 40-50 intézményben bevezetik a rendszert, februárban egyeztetik a kiválasztott iskolákban a tanárokkal a személyes célokat.
- A kipróbálási időszak nyáron záródik, kiértékelik az eredményeket és korrigálnak, ha szükséges.
- A következő tanévben, vagyis 2023 szeptemberétől már élesben indul az új rendszer.
- 2024 szeptemberétől már a pénzügyi következmények is működni fognak, vagyis, aki átlag alatt szerepel, kevesebbet fog keresni.
- A terv az, hogy évente ellenőrzik majd a pedagógusok személyes céljait és teljesítményét.
Mennyi fizetést vonhatnak majd el a tanároktól?
- A tantestületekben a legjobban teljesítő 25 százalék kaphat fizetésemelést.
- Az átlag alatt, a legrosszabbul teljesítő 25 százalék fizetése csökkenhet.
- A pedagógusokat egy 100 pontos skálán értékelik: 30 pont kötődik a személyes célokhoz, 70 pedig 10 kompetenciaterülethez.
- Egyéni célok: diákok tanulmányi versenyen elért eredményei, külsős programok szervezése – tehát jellemzően olyan dolgok, amiket most a leterhelt tanárok a munkaidejükön kívül csinálnak.
- Kompetenciaterületek: például eredményesség, hatékonyság, terhelhetőség, szakmai minőség, munkafegyelem.
A tervezettben benne maradt, hogy az intézményvezetők személyes céljainak meg kell felelnie a fenntartó írásban kijelölt céljainak – a fenntartó most a Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium.
A két pedagógus-szakszervezet (PDSZ és PSZ) ellenvetései:
- az átlag alatt teljesítőktől elvont pénzből jutalmazzák az átlag felett teljesítőket: ez komoly feszültségeket okozhat a tantestületekben;
- a kormány nem folytatott széleskörű társadalmi és szakmai egyeztetést, konzultációt az ügyben;
- a szakszerezetek követelései egyáltalán nem jelennek meg a koncepcióban, azok elkészültébe be sem vonták őket.
2027-re jön a bruttó 1 milliós tanárfizetés
A magyar kormány tavaly decemberben megállapodott az EU-val, így érkezhetnek uniós források a magyar költségvetésbe. A kormány korábban azt kommunikálta, hogy ez az egyik akadálya annak, hogy a pedagógusok bérét emeljék. A megállapodás után is marad a szoros EU-s kontroll a magyar pénzköltések felett. A Bizottság nemcsak a tanárok bérfelzárkóztatását sürgeti, hanem a közoktatás teljes reformját (hogy az itt elköltött uniós források minél hatékonyabban hasznosuljanak).
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt héten Szekszárdon arról beszélt, hogy 2025. január 1-jén egy pedagógus bére átlagosan bruttó 800 ezer forint lesz (a teljesítményértékelés ekkor már működni fog) és két évre rá az egymillió forintot is el fogja érni.