Az Európai Bizottság hamarosan bejelentheti az eljárás indításáról szóló döntést.
Frissítés: napközben kiderült, hogy az Európai Bizottság valóban megindította az eljárást.
Mi történt? Kötelezettségszegési eljárást indíthat a magyar kormány szuverenitásvédelmi törvénye miatt az Európai Bizottság. Erről a Népszava brüsszeli forrásoktól értesült, az EB hamarosan bejelenti az eljárás indításáról szóló döntést.
Miért indulhat eljárás? A szuverenitásvédelmi törvény uniós normákat sérthet, többek között emiatt indítana kötelezettségszegési eljárást az EB. A törvényt itthon és brüsszeli körökben is érti kritika: a törvény három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető bűncselekménynek nyilvánítja, ha egy párt „tiltott külföldi támogatást” vagy „e tilalom kijátszása érdekében a tiltott külföldi támogatás eredetét leplező megállapodásból származó vagyoni előnyt” fogad el. Egyben felállít egy új államigazgatási szervet, a Szuverenitásvédelmi Hivatalt. Mindez új fejezetet nyithat az EU és Magyarország közötti jogállamiságról szóló vitában.
Mi az a kötelezettségszegési eljárás? Az EU egyik jogi mechanizmusa, amit az EB alkalmazhat a tagállamokkal szemben, ha egy ország nem teljesíti az uniós jog által rá háruló kötelezettségeit. Az eljárás célja a tagállamok közötti jogegyenlőség és az uniós jog egységes alkalmazásának biztosítása, írja a Magyar Helsinki Bizottság.